VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Interrupce není řešení

Rakovnicko/ Nechtěné těhotenství? Existuje široké spektrum antikoncepčních metod! Interrupcí u nás zvolna ubývá:V rakovnické nemocnici bylo za poslední tři roky provedeno lékaři interupcí: 630 v roce 2005 490 v roce 2006 420 v roce 2007

10.4.2008
SDÍLEJ:

Gynekolog Ivo MaroušekFoto: Jana Elznicová

Lékař Ivo Maroušek odpovídá na několik otázek, které se týkají interupce.
Jak velkým zásahem do ženského organismu může interrupce být?
Interrupce je každopádně zásahem do celkové integrity ženského organismu a samozřejmě může mít své nežádoucí účinky, ať už to jsou komplikace takzvaně časné už během zákroku nebo těsně po něm. Pak mohou také nastat komplikace pozdní s dlouhodobými důsledky. Ty mohou vyústit třeba i v dlouhodobou neplodnost ženy. Dotyčná může například přijít kvůli poranění dělohy třeba i o dělohu. Podobných komplikací může být celá řada a musím říci, že některé mohou skončit i skutečně pro ženu nedobře a s dlouhodobými problémy.
Kdy se interrupci nelze vyhnout?
V případech, kdy je interrupce opravdu nevyhnutelná jako znásilnění, pohlavní zneužívání či při hrozících zdravotních obtížích. Jsou případy, kdy je matka zjevně neschopná ve zdraví přežít těhotenství nebo kdy se ukáže, že plod je těžce poškozen. Tak tam potom samozřejmě má interrupce velké opodstatnění.
V dnešní době už ženy ale mají možnost se patřičným způsobem chránit proti otěhotnění …
Ano. Spektrum antikoncepčních metod je v dnešní době široké. Ve své podstatě každá žena i žena s přidruženými chorobami ve valné většině najde svoji antikoncepční metodu, pokud tedy má zájem, se kterou může normálně sexuálně žít, aniž by hrozilo nebezpečí otěhotnění.
Jak vypadá situace z hlediska interrupcí na Rakovnicku?
Na Rakovnicku situace odpovídá asi celostátnímu průměru a pokud bychom to porovnali s dobou před deseti, patnácti lety, tak došlo k úbytku počtu interrupcí, a to právě díky rozvoji antikoncepčních metod, kdy ženy pochopily, že interupce není antikoncepce a že antikoncepce je mnohem bezpečnější, méně zdraví škodlivá a i v mnohých případech i levnější.
Máte jako lékař s ženami o jejich rozhodnutí k interrupci mluvit?
Pokud žena chodí ke mně do ambulance, tak je samozřejmostí, že tuto problematiku probereme. Stává se, že ženy nakonec pochopí, že interrupce není ideálním řešením a ve své podstatě jsou kolikrát rády, že nepřistoupily k tomuto řešení a vše nakonec dospělo ke zdárnému konci těhotenství. Uvědomí si , že třeba jen těhotenstvím uspíšily svoji životní situaci, kterou třeba plánovaly až za rok. Nakonec jsou rády, že mají zdravé dítě.
Jaké jsou na Rakovnicku důvody žen k tomu, aby si přály umělé přerušení těhotenství?
Základní důvod prostě je, že se jedná o nechtěné těhotenství. Jsou i další důvody, které se za tím skrývají… Zatím jsem ale bohudíky nezažil nějaký excesivní názor, proč si nenechat těhotenství. Je pravdou, že někdy to jsou smutné případy, o kterých jsme už hovořili: třeba pohlavní zneužívání nebo znásilnění. Tam potom má žena k přerušení těhotenství závažný důvod a nikdo jí to samozřejmě rozmlouvat nebude.
Zažil jste případ, kdy si žena nechala dítě vzít vzít a pak toho litovala?
Já jsem to z vlastní praxe nezažil, ale od kolegů vím, že se to stalo, a ta žena se s tím pak musela vyrovnat, neboť to bylo její rozhodnutí.

Autor: Jana Elznicová

10.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Krasobruslařská trenérka Elena Liashenko se svými svěřenkyněmi

Liashenko: Všechny děti udělaly velký pokrok

Olympie zářila v Kladně

Kladno – Kladenský turnaj v halovém fotbale se futsalistkám rakovnické Olympie povedl. V konkurenci 12 týmů totiž získaly prvenství.

I na Rakovnicku se mapují stromy svobody

Rakovnicko - Nadace Partnerství a společnosti Arboeko se rozhodli k 100. výročí vzniku republiky zmapovat stromy, které byly vysazeny k příležitosti uctění svobody. Několik z nich je už na mapě i z Rakovnicka.

Velká dřina. Přesto krasobruslení v Rakovníku táhne

Rakovník – V Moskvě právě soupeří nejlepší krasobruslaři starého kontinentu. Ale jak na tom je krásný sport, která má v naší republice tak obrovskou tradici, v Rakovníku? Zdá se, že i v těžkých podmínkách se drží velmi statečně. Deníku o tom vyprávěla organizátorka krasobruslařského oddílu HC Rakovník Eva Hrdličková.

Hlasujte pro Sympaťáka 3. týdne 2018

Rakovník - Vážení čtenáři, díky vstřícnosti rakovnické porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Rakovnicka. Přivítejte s námi na světě další miminka, narozená ve 2. týdnu 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>