Irské setové tance se začaly na přelomu 18. a 19. století objevovat na území Irska jako aplikace čtverylek z Francie, Anglie, Španělska a Portugalska. První učitelé tyto tance upravili a propracovali je pro pro tamní melodie a prostředí. Postupně se začaly v různých částech Irska vytvářet právě setové tance, které se lokálně měnily a v místech, kde se tradičně udržovala pouta s kulturní minulostí, se v tamních hospůdkách tančí dodnes téměř nezměněné. Jinde však jejich znalost téměř zanikla, až v 80. a 90. letech dvacátého století zažily své znovuobjevení a postupně se začaly tancovat i mimo irské území. Česko není výjimkou a kromě různých coutry tanečních skupin, které tance předvádějí na různých společenských akcích se zde představila i vlajková loď irského tance skupina Lord of the Dance.

Má se zato, že na různých místech Irska lze napočítat přibližně sto různých setových tanců. S některými z nich se můžete seznámit právě v Nesuchyni.
Nemusíte však pouze přihlížet. Pro ty, kteří neradi jen sedí, je celý večer proložen výukou těchto tanců, které pořadatelé vybrali tak, že je zvládnou i úplní začátečníci a netanečníci. Není také nutné přijít v párech – jednotlivcům budou k dispozici tanečníci a tanečnice.
Přijdtě se i vy přesvědčit, že Irsko není jen zelená barva a černé pivo.