„Tři mandáty jsou pořádku, akorát je to hodně roztříštěné, takže bude malinko obtížnější dát dohromady koalici, tak uvidíme, jak to dopadne,“ přemítá Jan Švácha, kterého roztříštěnost hlasů podobně jako ostatní lídry stran překvapila. „Nepočítal jsem, že by Směr nebo Změna dostali mandát,“ řekl upřímně.

Jan Švácha již působil v křesle místostarosty dvanáct let (2002 – 2014) a této funkci by se nebránil ani tentokrát. „Toto téma je určitě na pořadu dne, ale zda to tak dopadne ještě nevím. Musím si to pořádně rozmyslet, ale asi bych mohl být,“ přemýšlí nahlas lídr Společně pro Rakovník.

Před čtyřmi roky vítězná ČSSD ztratila oproti posledním komunálním volbám hned tři mandáty. Podle Jana Šváchy její propad kopíruje celostátní politiku. „ČSSD ztrácí všude a ztrácí i v komunálních volbách,“ povšiml si.

Bývalý místostarosta je ochoten jednat s kýmkoliv, kromě stran dosavadní koalice. „Už jsme to proklamovali před volbami a nic se na našich zásadách nemění. Osobně bych si dovedl představit koalici s ODS, Město pro vás a menší stranou a podle mě to tak dopadne,“ předpokládá Švácha.

Takto by mělo po následující čtyři roky vypadat nové rakovnické zastupitelstvo