Na Křivoklátě neplánují žádnou větší investici z krajských peněz či grantů. Co se týče údržbových akcí, čeká se na vyhotovení rozpočtu. Již před časem se zavedla kvůli vzrůstajícím cenám za energie různá opatření. „Samozřejmě musíme více šetřit, omezili jsme ubytování přes zimu, do této chvíle se neubytovává. Je topná sezona, nemáme to ošetřeno novým cenovým výměrem a nevím, kdy se začne. Těch opatření je samozřejmě více,“ poznamenal kastelán hradu Petr Slabý.

Loňská sezona byla ještě částečně poznamenána covicovými opatřeními, přesto si na hrad nešlo cestu kolem 80 až 90 tisíc návštěvníků. Nejoblíbenějším okruhem bývá okruh s názvem Celým hradem. Nyní je ovšem otevřen pouze okruh Gotické paláce, tedy nejstarší jádro hradu „Prohlídky máme vždy v sobotu a v neděli od 12 a od 14 hodin a bývají vždy dobře zaplněné,“ konstatoval Slabý.

Změny v návštěvnických okruzích se nekonají. „Pouze bude drobnější změna v expozici o Manském domě ve Stříbrnici, kam bude doplněna replika hmoždíře z vykopávek v Manském domě, nějaké další drobnosti ještě přibudou, ale nic zásadního se v expozicích nechystá,“ potvrdil kastelán.

Vloni byl otevřen nový prohlídkový okruh Proti proudu času, od Masaryka k Valdštejnům, a to v případě, že nastane souběh dvou prohlídek současně nebo v situaci, kdy se bude natáčet a nebude možné vstoupit do nejstarší části hradu. „Okruh je alternativní, zkusili jsme ho asi čtyřikrát a fungoval dobře,“ uvedl Slabý.

Nejbližší akcí na Křivoklátě budou tradiční Velikonoce, které se uskuteční v obvyklém formátu, tedy s jarmarkem a doprovodným programem.

Hrad Krakovec, který se otevřel pro veřejnost poprvé v sobotu, bude stejně jako v případě Křivoklátu otevřen zatím jen o víkendech. Změnou je například snížení vstupného pro děti, nyní budou platit pouze 40 korun. „Snažíme se vstupným vyjít vstříc. Vloni byla návštěvnost o něco slabší než předloni, je znát, že lidé se snaží kvůli inflaci ušetřit, navíc po dvou letech konečně mohli vycestovat do zahraničí,“ konstatoval Jiří Sobek.

Cestu na hrad si vloni našlo něco málo přes 20 tisíc návštěvníků.

Zpřístupnění kaple se zatím z důvodu omezených finančních zdrojů Národního památkového ústavu odkládá. Nyní se bude dokončovat mezibraní, kde se bortila západní zeď u druhé brány a byla zde odkryta středověká dlažba.

Rozvíjení spolupráce s věznicemi

„Kromě toho bychom rádi udělali sondy mezi věží a studnou, kde je spousta suti, drží se tam vlhkost a tlačí to na obvodovou zeď, která na vnitřní tlak není stavěná. Podle výsledku sond pak budeme dále postupovat,“ pronesl kastelán.

Sobek by chtěl nadále spolupracovat s věznicemi Drahonice a Oráčov. „Z Drahonic jsme měli i průvodkyni, která u nás bude do konce května a věřím, že najdeme i další z odsouzených. Spolupráci chceme nadále rozvíjet také s mužskou věznicí v Oráčově,“ uzavřel Sobek.