Původní návrh, že by se měl poplatek zvýšit o dvě stě korun, nakonec pozměnil Ivo Trešl (ODS). Ten udělal kompromis mezi zvýšením poplatku a ponecháním poplatku na současné sumě.

„Navrhuji za sebe a po debatě s občany, bavit se o částce šest set korun," řekl v úvodu diskuze Trešl.

„Myslím si, že se jedná o jednu ze služeb jako je elektřina, plyn, voda a další, které se také platí. A proto i likvidace odpadu by se měla platit, jelikož to město stejně ještě částkou zhruba pěti milionů korun dotuje," komentoval starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl. Ten také návrh na zvýšení poplatku obhajoval tím, že se od roku 2002 neustále zvedají ceny. Jen na skládce Vrbička, kde město Rakovník ukládá odpad, došlo ke zvýšení poplatku z původních dvou set korun na nynějších pět set. „Zároveň také došlo k několikanásobnému zvýšení cen například u pohonných hmot," řekl starosta. Podle něj je totiž spravedlivější, když se deficit v likvidaci komunálního odpadu sníží a za ušetřené peníze pak může nechat město opravit komunikace.

„Názor, že slušní lidé doplácejí na ty nepoctivé, není podle mne správný. Všichni totiž doplácí, protože za peníze, které město platí za komunální odpad, by se dalo udělat cokoliv jiného," argumentoval Zdeněk Nejdl.

Opozice vedená lídrem sociální demokracie v Rakovníku Marcelem Chládkem však trvala na svém. Poplatek by měl zůstat na stejné úrovni.

„Když vidím, že nejste ani jednotní v částce, o kterou by se měl poplatek zvýšit, tak si myslím, že byste měli tento návrh stáhnout. Za sebe i za kolegy musím říci, že je pro nás naprosto nepřijatelné, aby se zvyšoval poplatek za svoz odpadu," komentoval návrh Marcel Chládek (ČSSD). „Radnice mnohdy plýtvá zbytečně penězi, takže proč by měla neustále tahat peníze z kapes daňových poplatníků?" vyjádřil se už před zasedáním zastupitelů Chládek.

K názoru lídra opozice se postupně přidali i další členové opozice. „Pro zvýšení poplatku ruku nezvednu, protože v rozpočtu jsou možnosti, jak to řešit," nechal se slyšet v rámci diskuze lídr KSČM v Rakovníku Miloslav Kubínek.

„Jako podnikatel mohu potvrdit, že lidé jsou na tom s penězi hodně špatně a ještě bychom je měli zatěžovat zvýšením poplatku za svoz odpadu. To by bylo hodně špatné," vzkázal radnici Zdeněk Renc (VV). Miroslav Koloc (ODS) zvýšení poplatku neviděl jako velikou finanční zátěž pro rodiny, ačkoliv Vladimír Kvasnička (KSČM) argumentoval tím, že se finanční náročnost plateb u rodin zvýší o šest set korun měsíčně.

„Ta stokoruna, když si ji rozpočítáte do měsíců, týdnů a dnů, tak se nejedná o nikterak závratnou částku. Přijde mi to, že je hodně povyku pro nic," oponoval opozici.

Zdražení nechceme

Zasedání zastupitelů si nenechali ujít ani někteří občané Rakovníka. Opět jich sice bylo velmi málo, ale přesto se našli tací, kteří dorazili a řekli, co si o zvýšení poplatku myslí. Mezi nimi byl i Jaromír Tupý, který svou účast avizoval v diskuzi pod článkem na webových stránkách Rakovnického deníku.

„Česká vláda pod taktovkou ODS a TOP 09 není schopna snížit výdaje na chod státu, zajistit výběr daní ani omezit korupci, a sáhla proto pro pro ni nejjednodušší řešení: zvýšit DPH a vytáhnout peníze od poctivých občanů. Vedení rakovnické radnice pod taktovkou ODS a TOP O9 není schopné zajistit výběr poplatků za svoz komunálního odpadu a dluh cca pět milionů korun chce zlikvidovat zvýšením poplatku je to trest pro poctivé občany, kteří platí, protože neplatiči nebudou platit dál," komentoval zvýšení poplatku za svoz odpadu Jaromír Tupý.