„Jsme ve srážkovém stínu Krušných hor, takže se suchem se potýkáme už dlouhodobě na rozdíl od jiných oblastí České republiky. Už celý okres tomuto suchu přizpůsobil agrotechniku, přizpůsobili jsme odrůdy. A myslím, že ta naše opatření se na letošní sklizni také projevila,“ vysvětlil Jaroslav Mikoláš. Ale i odrůdy, které jsou šlechtěné do suchého podnebí, přeci jen nějaké srážky potřebují. „ Pěstujeme odrůdy, které jsou méně náchylné na sucho, ale žádné z nich sucho nevydrží dlouhodobě, srážky jsou potřeba,“ uvedl agronom a předseda Agrofarm Šípy Josef Kounovský.

Rostliny na polích se od začátku letošního roku musely potýkat s rozmary počasí. V lednu to byly nadměrně vysoké teploty, pak udeřily hluboké mrazy, které vystřídalo tropické počasí s minimálními srážkami. Pořádně pršet začalo až kolem 20. května, ale lokálně prudký déšť napáchal spíše na polích škody. I přes to dopadla úroda docela dobře, výnosy jsou nadprůměrné a o mnoho lepší, než v loňském roce, který se dá pokládat v zemědělství, jako jeden z těch nejhorších. Výnosy jsou dobré zejména proto, že se zemědělci snaží používat techniku a odrůdy vhodné pro zdejší oblast.

Problém se suchem by mohla vyřešit závlaha na polích. Ale ta v současné době není na Rakovnicku možná. „Samozřejmě je tu nedostatek vody, nemohou tu být závlahy to je velký problém, ale snažíme se v tom být aktivní,“ uvedl Jaroslav Mikoláš. V dlouhodobém plánu je, že by pro Rakovník vznikla vodní nádrž, která by byla napájena z řeky Ohře a která by sloužila pro zavlažování polí. Ale to je otázka daleké budoucnosti.

Nejmenší výnosy zaznamenali zemědělci z Rakovnicka u Ječmene ozimého. Průměrný výnos byl v okrese 4,62 tun na jeden hektar, což je skoro o jednu tunu méně než v loňském roce. U ostatních obilovin a i u řepky byly výnosy větší. „Na Rakovnicku dopadly žně průměrně, řepka nadprůměrně. V porovnání s výnosy v celém Středočeském kraji jsme dopadli lépe, v průměru o půl tuny,“ uvedl pro Rakovnický deník předseda Okresní agrární komory Rakovník Jaroslav Mikoláš. U Pšenice jarní byly letošní výnosy nejlepší za posledních pět let. I ovsa sklidili zemědělci nejvíce za poslední roky. Stejně tak u řepky zaznamenali jedny z největších výnosů, které jsou totožné jako v roce 2016. „Letošní výnosy byly určitě lepší, než ty loňské. Ale nedá se to srovnávat s roky, kdy bylo dostatek srážek po celý rok,“ zhodnotil letošní sklizeň pěstitel Vít Hejda. Letošní počasí nejvíce ovlivnilo rané odrůdy, kterým chyběla vláha. „Ranější odrůdy to sucho poškodilo. Nedostávalo se jim potřebné vláhy a předčasně uzrály, proto výnosy byly nižší,“ vysvětlil Josef Kounovský.

Nyní zemědělci na polích sejí řepku a čekají, až zaprší. „Řepku budeme sít, ale máme ještě čas do konce srpna, čekáme na lepší počasí,“ uvedl Vít Hejda. Zasetá semínka by totiž bez dostatku vody nevyklíčila a na polích by uschla. Za pár dní začne také sklizeň chmele, který roste na Rakovnicku na tisíc tři sta čtyřiceti šesti hektarech. A zemědělci čekají, jaké budou výnosy po letošním dlouhodobém suchu. „Teď se začne sklízet chmel, se sklizní se letos začne o pět až deset dní dříve a všichni jsou zvědaví, jak to dopadne,“ uzavřel Jaroslav Mikoláš.