Po prvních seznamovacích schůzkách pokračují další jednání mezi stranami, které získaly od voličů potřebné mandáty. Pouze ODS čeká na další výzvu.

Situaci za ODS popsal Pavel Vaic: „Nemám žádné nové informace. Jsme domluveni, že pokud budeme opět vyzváni, zúčastníme se dalšího jednání. Zatím nás ale nikdo nevyzval."

Velmi pomalé vyjednávání je také podle Pavla Kotyka, lídra koalice KDU–ČSL 
a Strany Zelených. Koalice postupuje jednotně se sdružením Město pro rodinu. Po poslední společné schůzce oba subjekty považují za nejpřirozenější pokračovat ve vedení města v dosavadní spolupráci s ČSSD. Další jednání s ČSSD a dalšími subjekty povedou obě seskupení společně.

„ČSSD nyní vznesla požadavek, že chce většinu v radě města. Programové věci ČSSD prakticky nezajímají. Je to vysloveně věc mocenské pozice," zkonstatoval Pavel Kotyk.

Nyní koalice KDU – ČSL 
a SZ připravuje návrh koaliční smlouvy, která zabrání případnému silovému přehlasování v radě města. Tím také KDU – ČSL a SZ podmiňuje podepsání koaliční smlouvy. Podle Pavla Kotyka je směšné, že velká města jako je Brno, Olomouc už mají koaliční smlouvu vyřešenou a Nové Strašecí je v zásadě teprve na začátku.

Ve městě se čekalo na výsledky senátních voleb. Neúspěch Marcela Chládka jednání o koalici na radnici ještě zkomplikovalo. 

Pokud by uspěl, vliv sociální demokracie by zřejmě ještě posílil.

„Dlouhé povolební vyjednávání v našem městě mě už mrzí. Během prvního týdne se neudálo prakticky téměř nic. Uskutečnily se seznamovací schůzky, přesto, že se lidé znají dlouhé roky i ze zastupitelstva. Pokud by tu vznikla nějaká nová formace, schůzky by byly potřebné," mínil Kotyk.

Přesto že jsou vyjednávání dlouhá, už se začíná něco rýsovat.

„Dnes večer budeme mít jednání s ČSSD. V pondělí dlouho do noci jednala koalice KDU – ČSL a SZ. Výsledky z jednání ještě nemáme. Na jejich základě budeme dále jednat s ČSSD," řekl ve středu ráno Jan Bureš ze sdruženi Město pro rodinu (MPR)

K jednání s MPR dostal za ČSSD mandát současný starosta města Karel Filip, který ve středu řekl: „Jednat budeme zítra. Na programu se shodneme. Nyní budeme jednat o tom, kdo bude v radě. Konkrétní jména ještě neřeknu. Voliči rozdali karty a my s nimi musíme pracovat." Dále sociální demokraté čekali na rozhodnutí místostarostky Libuše Vosátkové.

Termín ustavujícího zastupitelstva zatím není znám. Strany se na něm musí rovněž dohodnout.
Ohledně povolebních vyjednávání se také nic nezměnilo u KSČM.

„Zatím nevíme nic konkrétního. Předpokládám, že ještě bude nějaká schůzka," potvrdil lídr KSČM Zdeněk Thuma.