Kvůli vysoké ztrátovosti bylo původně jako rizikových vyhodnoceno hned 21 prodejen. „V současné době jsme jednotlivými kroky, tedy úpravou úvazků, různým druhým opatřením či zlepšením vývoje hospodářského výsledku, ale i díky podpoře obcí, tento počet snížili téměř na třetinu. Aktuálně děláme vše proto, aby k dalšímu uzavírání prodejen nedošlo,“ ubezpečil Polcar.

Jako první byla uzavřena prodejna v Městečku, a to již na konci února. V polovině května skončila také prodejna v Nesuchyni. Hlavní příčinou uzavření je bezprecedentní nárůst cen energií. „Smlouva, která nám cenu fixovala, bohužel skončila právě koncem loňského roku a uzavření nové, která by nám cenu fixovala v rozumné výši, se bohužel vzhledem k velmi nepříznivému vývoji na trhu uzavřít nepodařilo,“ vysvětlil ředitel.

Vizualizace nové sportovní haly v Rakovníku.
Město Rakovník rozhodlo obnovit realizaci projektu na rozšíření sportovní haly

Ten také uvedl, že dalším velmi významným faktorem je to, že v odvětví maloobchodu napříč celou republikou klesly výnosy o zhruba 10 procent. „To je mimo jiné způsobeno již zmiňovaným navyšováním cen energií, které postihlo samozřejmě i naše zákazníky. Tak výrazný pokles výnosů spolu s enormně narůstajícími náklady je nejen pro prodejny, které jsou dlouhodobě ve ztrátě, vražednou kombinací,“ konstatoval Polcar.

Příspěvek od obcí

Poté, co vedení Jednoty informovalo zaměstnance, kterých se tato opatření osobně dotkla, řešilo nastalou situaci i s obcemi. „Buď jsme byli v místě v nájmu a daná obec byla pro nás partner, nebo z důvodu, že spolupráci s obcemi obecně vnímáme jako poměrně úzkou. V podstatě ze všech dotčených obcí se nám ozvali jejich zástupci s nabídkou finančního příspěvku na zachování provozu prodejny. Takového přístupu si vážíme a za všechny nabídky děkujeme,“ pronesl Polcar.

Navrhované příspěvky od obcí sice nebyly zanedbatelné, ovšem v některých případech pouze dorovnávaly hospodaření prodejny do nuly. Z dlouhodobého hlediska byla udržitelnost takové prodejny neřešitelná.

Také v šesté třídě novostrašecké základní školy je jeden ukrajinský chlapec.
Zapojování dětí z Ukrajiny do škol se daří. Ve Mšeci je ale problém s kapacitou

„Nákupní síla je daná a výrazně silnější v dotčených obcí nebude. Takže tam, kde takový návrh přišel a dávalo to po posouzení všech okolností v současné době smysl, jsme se na spolupráci dohodli a v těchto prodejnách budeme nadále pokračovat,“ vysvětlil Polcar. Uzavření se dotklo dvanácti zaměstnanců. Tam, kde to bylo možné, nabídlo vedení Jednoty zaměstnancům pozici na jiné prodejně, ostatní dostali příslušné odstupné.