Podle Pavla Jenšovského, bývalého starosty za ČSSD v Rakovníku, by to byla ale nyní chyba. Řekl to Rakovnickému deníku v reakci na výsledky voleb.

Sociálním demokratům se nedaří oslovit voliče a znovu si sáhli na ještě hlubší volební dno – do Evropského parlamentu totiž nebyl zvolen ani jeden kandidát, na což nejstarší politická strana v České republice nebyla zvyklá.

Potřebné hlasy se nedostaly sociální demokracii ani v malých obcích na Rakovnicku. Prvenství získala ČSSD z celkem 83 obcí pouze v obci Krakov, ve Svojetíně pak skončila za hnutím ANO na druhém místě. Lepšího výsledku dosáhla na Rakovnicku i SPD Tomia Okamury. Ta vyhrála volby v Lišanech a Václavech.

Voliči na Rakovnicku pak nejvíce upřednostňovali hnutí ANO, které vyhrálo v 51 obcích. Ve dvanácti obcích uspěla ODS a Piráti „ovládli“ sedm obcí. V šesti obcích pak uspěla KSČM, ve dvou obcích vyhrála koalice STAN a TOP 09.

Podle Pavla Jenšovského (ČSSD) Je to úplně nejhorší výsledek, jakého strana za poslední roky dosáhla. „Ale výsledek očekávatelný, protože sociální demokracie neustále opakuje stejné chyby,“ komentoval volební propadák sociální demokracie bývalý starosta města Rakovník, který je nyní opozičním zastupitelem a ředitelem Domova seniorů v Rakovníku.

I přesto že po absolutním neúspěchu volají někteří voliči sociálních demokratů po odchodu z vlády kvůli záchraně strany a připouští i variantu rezignace předsedy strany Jana Hamáčka, podle Pavla Jenšovského se musí sociální demokracie nyní hlavně zlepšit v komunikaci s voliči. „Sociální demokracie neumí komunikovat to, co prosazuje. Takže když něco prosazuje, tak si to poté uzurpuje hnutí ANO,“ řekl Jenšovský.

Stejně tak podle něj sociální demokracie neumí komunikovat s veřejností srozumitelně. „Neumí v několika větách vyjádřit to, čeho chce docílit a čeho již docílila. Sociální demokracie se vyjadřuje příliš složitě, příliš politicky korektně a na to dnes voliči neslyší,“ podotkl opoziční zastupitel.

Vystupovat z vlády v tuto chvíli, když se sociální demokracie do ní dostala a nějakých prokazatelných výsledků v ní docílila, by podle něj bylo nesmyslné. „Odchod z vlády bych pochopil v době, kdyby skutečně došlo k zásadnímu rozporu ohledně volebního programu, rozpočtu a podobně,“ dodal Jenšovský.