Co nás v jesenickém letním kině letos čeká, koho z účinkujících jste vybrali a proč?

První zásadní změnou je rozšíření programu oproti loňsku o jednu kapelu. Letos tedy návštěvníci uslyší a uvidí deset kapel a vzhledem k tomu, že jsme multižánrový festival, tak jsme namíchali opravdový koktejl nejrůznějších stylů. Pomyslné tahouny festivalu bych vybral hned čtyři. Jednoznačně nejznámějším jménem jsou punk-rockoví JAKSI TAKSI, kteří ještě rozhodně nepatří do starého železa. Další, koho bych vypíchl, je rapper IRONKAP, který je náš tip na tu nejlepší show dne. Poslední roky zažil to, co by si asi přál každý muzikant. Kam přijel, tam bylo vyprodáno. V jednom roce zvládl po boku Marpa vyprodat mimo jiné i pražskou Incheba arénu a SaSaZu. Třetí v řadě jsou metaloví HAND GRENADE. Tip na tuhle talentovanou partičku jsme dostali od kluků z DYMYTRY a mimo jiné se moc těšíme na jejich ohňovou pódiovou show. Dalším tahounem a jedním ze zástupců rakovnického regionu jsou Z DAVU. O jejich kvalitách už bylo vše mnohokrát řečeno a napsáno, takže bych se jen opakoval. Dále se mohou návštěvníci těšit na rakovnickou kapelu ZIMA, punkové DILEMMA IN CINEMA, ska ZELENÁ KONEV, folk od kapely FREGATA a bluegrass kapel GRASSROAD a APPLE.

Má Jes-Fest něco navíc na rozdíl od jiných podobných festivalů? A proč by si lidé podle vašeho mínění měli najít čas dorazit i v letošním roce?
Je těžké říci, co máme navíc. Malé letní festivaly jsou samozřejmě velmi podobné a velmi těžko se realizuje něco, čím se festival odlišuje od ostatních. V tomhle ohledu je mistr Michal Ortcykr a jeho tým. Ti by tohle téma mohli vyučovat na vysoké škole. Nicméně my se nesnažíme překonat ostatní festivaly, snažíme se každý rok překonat ty předešlé a tím myslím hlavně v komfortu zázemí a s tím spojenými službami návštěvníkům. V rychlosti mě napadá takové naše specifikum, a to je doprovodný program v podobě výstavy regionálních umělců. Máme k dispozici krásnou velkou zahradu a v letošním roce ji chceme plnohodnotně využít. Hlavním tahákem výstavy budou sochy v životní velikosti, které budou rozmístěny po celé zahradě a samozřejmě malby, fotografie atd. Dalším specifikem je to, že stavíme převážnou část programu z méně známých kapel. Je to tím, že chceme lidem ukázat skvělé kapely, o kterých se moc neví. A abych odpověděl na otázku „proč by si lidé měli najít čas dorazit", tak k tomu bych řekl asi jediné: každý ročník jsme přivezli skvělé, převážně neznámé kapely a vystavovatele, kteří prokázali svou kvalitu, a letošní ročník nebude výjimkou.

Je něco, co vás zaskočilo během minulého ročníku?
Měli jsme nečekanou návštěvu z krajské hygienické stanice, která přijela na kontrolu. Paní z hygieny se tvářila velmi „nadšeně", že k nám musela jet v sobotu. Tím pádem nás to utvrdilo v tom, že máme i antifandu, který se očividně snížil k tomuto kroku. Nicméně kontrola proběhla naprosto v pořádku a průběh festivalu to nijak nenarušilo. Vše špatné je k něčemu dobré a ujistilo nás to v tom, že i po této stránce děláme festival dobře.

A potěšilo?
V loňském roce jsme měli na festivalovém baru poprvé pivo z rakovnického Bakaláře a byl o něj obrovský zájem. Hlavně o „Za studena chmelený". Výtoč překonala všechny předešlé ročníky. Zájem o Bakaláře nás samozřejmě velmi potěšil, a proto se návštěvníci mohou těšit i v letošním ročníku na skvělé pivo z rakovnického pivovaru.

Kolik lidí se na pořádání festivalu podílí?
Hlavní pořadatelé jsme čtyři. Každý má při festivalu své specifické úkoly. Já jsem na tom ze všech asi nejlépe, protože mám na starosti vše, co se děje před pódiem, takže se celý den pohybuji v hlavním dění festivalu. Michal je zodpovědný za vše kolem kapel a pódia. Martina řídí backstage a Petr je celý den zaměstnán výstavou. Zhruba týden před festivalem nám s přípravami pomáhají naši nejbližší přátelé a přímo při festivalu nám ještě pomáhají dobrovolníci. Každým rokem se řady dobrovolníků rozrůstají a to hlavně z důvodu rozšiřujícího se festivalového zázemí. Celkově se na přípravách areálu v průběhu festivalového dne a následném úklidu podílí zhruba 20 až 22 lidí.

Jak vypadá váš první den před jeho začátkem a po skončení?
Den před začátkem jsou u mě nervy na pochodu, i když rok od roku jsem klidnější. Už jsem tím mezi kamarády známý, že dokážu být v určitých situacích pořádná hysterka a koluje o tom několik historek, které často vyprávíme.
Den před festivalem je v podstatě ve znamení doladění detailů, oprav, menších změn v umístění stánků a zakončujeme ho stavbou pódia.
Opravdový frmol ve velkém stylu přichází až ráno před zahájením festivalu, zvlášť když si uvědomíme, že to, co jsme v pátek vymysleli, by mohlo být lepší jinak. Den po festivalu se scházíme k úklidu, ale samozřejmě až po tom, co se pořádně vyspíme. Všichni toho po 24 hodinách na nohou máme – jak se říká – plný brejle.

Letos se koná už 5. ročník. Jak moc se Jes-Fest za tu dobu změnil?
Jsme o pět let chytřejší a o čtyřicet kapel zkušenější (smích). Nedávno jsem na tuhle otázku vedl debatu s naším moderátorem. Jsem názoru, že zkušenosti jsou někdy na škodu.
Když jsme připravovali první ročník, tak jsme ho na koleni slepili během tří měsíců a v podstatě jsme si nepřipouštěli, že by se mohlo něco pokazit. Hlavně jsme vůbec nevěděli, do čeho se pouštíme, byl to skok do tmy. Když se zpětně ohlédnu, bylo to od nás i trochu nezodpovědné, ale vyšlo to. Vyšlo to hlavně díky kamarádům a nejbližším známým, kteří dodnes tvoří jádro návštěvníků festivalu. Za těch pět let se změnilo hrozně moc věcí.
Výrazným způsobem jsme zlepšili služby návštěvníkům, zázemí areálu jsme rozšířili o krásnou zahradu, na které probíhá výstava, také jsme v loňském roce přidali dětské hřiště, máme novou stage, backstage pro kapely jsme posunuli na další úroveň, a takových, i drobných vylepšení bych mohl vyjmenovat desítky.

Co tedy v letošním roce nabídnete návštěvníkům mimo hudby?
Hlavně to bude léty osvědčený doprovodný program v podobě výstavy.
Dále bych rád upozornil na vybavené dětské hřiště s odpočinkovou zónou a altánkem, samozřejmě stánek s jídlem a festivalový „Bakalář bar", stánek se zdravou výživou, volné wi-fi připojení, soutěže o hodnotné ceny od sponzorů festivalu, fotokoutek, tetování hennou, prodej bižuterie, prodej upomínkových předmětů Jes-Fest, možnost dechové zkoušky před odjezdem vozidlem a určitě nám do festivalu ještě něco vykrystalizuje.

PROGRAM FESTIVALU:

Kdy: 13.8.
od 13 do 01:00 hodin
Vstupné:
děti do 120 cm 50 Kč ostatní 150 Kč

Kde:
Areál letního kina Jesenice

Bonus: Výstava regionálních umělců ve farní zahradě od 13 do 19 hodin, kde je vstupné dobrovolné

Kapely: JAKSI TAKSI (puk-rock/Praha)

IRONKAP
(rap/Praha)

HAND GREANDE (metal/Mirovice)

Z DAVU (alterantive-rock/Rakovník)

ZIMA
(el. alternative/Rakovník)

DILEMMA IN CINEMA (punk/Slaný)

ZELENÁ KONEV (ska/Kladno)

GRASSROAD (bluegrass/Praha)

FREGATA
(folk/Plzeň)

APPLE (bluegrass/Plzeň)