Letos zahrálo na pódiu jesenického kina devět kapel. V jedinečném prostředí sadu sousední farní zahrady si bylo možné prohlédnout fotografie, kresby, malby a přečíst si básně regionálních umělců.

Hudební multižánrový festival s názvem Jes-Fest vznikl ze společného nadšení několika lidí. Jeho spolupořadatelem je Jaroslav Spurný, který zdůraznil: „Tyhle kapely si zaslouží, aby je lidé poslouchali, a lidé si zaslouží slyšet tak skvělou muziku za málo peněz." Mezi návštěvníky byli i David Vanický a Václav Vytlačil. David konstatoval: „Na tenhle festival se vždy velmi těším. Vládne tu pohoda. Člověk se tu může odreagovat. Letos se nejvíce těším na kapelu Dymytry." A Vašek doplnil: „Hlavně není tenhle festival cenově náročný na to, že tu hraje devět kapel. Třeba Dymytry je podle mě dobrá skupina a za ty peníze se přijít určitě vyplatí." Oba si pak chválili, že Jes-Fest je spíše komornějším festivalem, na kterém nedochází k žádným excesům.

Jes-Fest v Jesenici spolupořádají Jaroslav Spurný, Michal Pokorný a Martina Karbanová. A byl to právě Jaroslav Spurný, který nám, příjemně naladěný z dobře rozjetého fesťáku, popsal své dojmy z jeho aktuálního ročníku.

Na které kapely jste obzvláště pyšný, že se vám je podařilo sehnat?
Jsou to jednoznačně Dymytry. Tři roky jsme se společně prali s termíny, které už měli podepsané. Bylo to těžké, je do Jesenice nalákat, ale vyšlo to a věříme, že budou mít ohlas.
A i kdyby nás na jejich koncertě mělo být sto lidí, ale já bych viděl, že si ho užívají, protože Dymytry dokáží udělat velkou show, tak budu spokojený.

Je pět hodin a je tu opravdu zatím kolem stovky návštěvníků…
Když budu mluvit jako pořadatel a ekonom, tak je jasné, že potřebuji, aby nám přišlo co nejvíce lidí. Ale z pohledu návštěvníka, který podobnou akci dokáže zhodnotit objektivně, tak si myslím, že jde především o kvalitu. A budu rád, když třeba od vedlejšího stolu v hospodě uslyším, že to byl jeden z nejlepších mejdanů, které jsme tady v Jesenici zažili.
Proto jsem se před lety do toho pouštěl.

Jaký je váš názor, jako řadového posluchače: dostává se kapelám, které nejedou na hlavním proudu popové muziky, dostatečného prostoru v médiích? Nemluvě tedy o internetu.
Bohužel nedostává. Musíte mít v kapele někoho, kdo je hvězda. Potom se jí samozřejmě dostává pozornosti. Nebo se musíte hodně dlouho vypracovávat, aby si vás konečně někdo všiml. A to je další důvod, proč tento festival děláme. O osmi z těch devíti kapel nikdo v životě neslyšel. A přitom je to kvalitní hudba. Proto je tady máme.

Dejte příklad..
Třeba ostravská kapela The Places, která hraje indie pop. V životě jsem o nich neslyšel. Našel jsem je na internetu. Náhodou jsem klikl na odkaz, který mě na ně navedl, a já zůstal úplně u vytržení. Zjistil jsem, že je to česká kapela, a okamžitě jsem jim psal a všem volal, že je to skvělá muzika. Teď jsou tady a jsem za to šťastný.

Nabízíte devět kapel za vstupné sto padesát korun…
Většina těch kapel, které sem jezdí, sem přijede jen za cesťáky. Nejsou to hudebníci, kteří by si řekli deset tisíc, a přitom hrají skvělou muziku. Jsou to opravdoví muzikanti, kteří se na muzice nesnaží rejžovat, a toho my si moc vážíme.

Na které kapely se vy osobně ještě těšíte?
Kromě těch dvou již zmiňovaných vlastně na všechny. Jen chci ještě upozornit na rakovnické Ember´s Bridge. Slyšel jsem je nedávno na luženském festivalu Coombal a ubezpečilo mě to v tom, že je to dobrá muzika, která může lidi strhnout.

Výstava, která byla nainstalována v rámci festivalu Jes-Fest v nádherném prostoru sadové zahradě fary Jesenice, přinesla nejedno příjemné překvapení. Fotografie, malby, kresby a básně (na fotografii) regionálních amatérských umělců byly pro mnohé návštěvníky příjemným, osvěžujícím překvapením. Spolupořadatel Michal Pokorný uvedl: „Vesměs všichni zde vystavující umělci žijí na Rakovnicku. Tímto způsobem bychom chtěli jejich práci ještě trochu více zviditelnit. Najednou tady zjistíte, že třeba váš soused umí nádherně fotit."

Veliký úspěch měly například fotografie Nikol Konvalinkové a Jaromíra Laciny . „Ty chtěli dokonce někteří návštěvníci koupit," konstatoval Michal Pokorný.