Na rozsáhlou modernizace školky získalo město dvacet milionů od ministerstva financí, dalších 370 tisíc od kraje. K původní vile byla přistavena přízemní přístavba, kde se nacházejí centrální šatny, oba prostory propojil spojovací krček. Školka má nyní kapacitu 75 dětí, které jsou umístěny podle věku ve třech třídách.

„Přístavbou jsme vyřešili problém, neboť už nemusíme mít děti rozstrkané i v základní škole. Uvidíme, zda v příštím roce budeme řešit ještě přípravnou třídu, která se týká dětí s odklady,“ říká starosta města Jan Polák.

Do nového nábytku a vybavení investovalo město 2,3 milionu korun, v opravených třídách staré vily je přitom nové vybavení kombinováno s původním. „Chybí nám ještě vybavení za milion korun, aby to mělo nějaký koncept. Letos bychom na něj rádi získali dotaci, abychom školku v příštím roce během prázdnin mohli dovybavit,“ plánuje jesenický starosta.

Druhá etapa počítá ve vile s opravou střechy, fasádou a zateplením. Část venkovních úprav se uskutečnila už v rámci první etapy. I tak se počítá s náklady v řádech milionů korun. Město se pokusí získat dotaci z fondu obnovy České republiky po covidu, kdy lze peníze využívat právě na zateplení veřejných budov. „Školka má ekologické vytápění pomocí tepelných čerpadel a vrtů. Je to koncipováno tak, že objekty by měly být zateplené. Počítáme s tím, že před zateplením objektů se tam více protopí. S ohledem na to jsme ovšem dodatečně nechali zateplit půdní prostor ve staré vile, aby neunikalo teplo směrem vzhůru,“ vysvětluje Polák.

Jeseničtí nechali v první etapě postavit i kanalizační přípojku od Oráčovské ulice, náklady byly podobně jako u zateplení půdních prostor dvě stě tisíc korun.

Stavební práce čekají letos také základní školu, která získala prostřednictvím MAS Rakovnicko dotaci na opravu kabinetu a části chodeb. „Z projektu Škola pro všechny už máme nakoupen nábytek a během letních prázdnin se uskuteční stavební práce,“ dodává Polák. Náklady nemají přesáhnout milion korun.

Město se uchází také o dotaci z Národní sportovní agentury na opravu oplocení multifunkčního hřiště. Realizace je přitom podmíněna právě získáním dotace.