Kdo akci pořádá a kolikátý je to ročník?
Notičku už po sedmé pořádá Základní a Mateřská škola speciální v Jesenici.

Čí to byl na začátku nápad?
Přišly jsme s tím já a moje kolegyně Olga Hanauerová. Protože obě učíme hudební výchovu, původně se v soutěži jen zpívalo. Asi za dva roky jsme k tomu přidaly i tanec. Zpočátku jsme moc nevěděly, do čeho jdeme. Teď po zkušenostech organizaci soutěže přizpůsobujeme speciálním potřebám dětí.

Kdo se Notičky účastní a kolik tu vystupuje škol?
Zúčastňují se žáci speciálních škol a zařízení ze Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje. Původně jsme začínali v menším sále, ale od třetího ročníku jsme tady. Letos tu bylo 190 účinkujících z jedenácti škol, kteří předvedli celkem devatenáct vystoupení. Školy sem jezdí pravidelně a skoro každý rok se přihlásí někdo nový. Samozřejmě by to celé nešlo bez podpory vedení školy, sponzorů a pomoci našich kolegů a kolegyň.

Jaký byl program soutěže?
Na začátku zazpívaly píseň naše žákyně z devítky. Tím celý den slavnostně otevřely. Letos si vybraly píseň od Čechomoru Husičky. Pak už přicházejí na řadu jednotlivé školy. Mají připravená jak pěvecká, tak taneční vystoupení.

Jaké vystoupení si připravily děti z vaší školy?
Děti předvedly super taneční vystoupení. Hned zkraje jsme zazpívali písničky z pohádek. Máme asi tak pětadvacetičlenný pěvecký sbor. Zpívají v něm jak děti z mateřské školy, tak i studenti.

Co mají děti nejraději?
Zpíváme různé žánry, ale nejvíce lidovky. Jsou pěkně zpěvné a dětem se nejlépe zpívají.

Jak dlouho se připravujete na vystoupení?
Děti se hned na začátku školního roku ptají, co budeme zpívat. Písně si vybírají většinou samy. Snažíme se vybrat každému repertoár přímo na míru, aby zpíval od srdce.

Co dětem zpěv přináší a zpívají rády?
U nás ve škole se pořád zpívá. Každé vystoupení je ohromná motivace. Vědí, že někam půjdou, že zažijí něco nového. Zrovna tak setkání s ostatními dětmi je hodně žene dopředu, protože vidí, co ostatní dokázali a chtějí to zkusit také.

Děti si vzájemně hodně fandí, jak moc mezi sebou soutěží?
Všechny děti jsou hodně spontánní. Líbí se jim všechna vystoupení. Není mezi nimi žádná rivalita. Vzájemně se povzbuzují a podporují. Vždyť nakonec zvítězí všichni, kteří tady učinkovali.