Za týden, v sobotu 18. října v devět hodin se například uskuteční otevření obnovené naučné stezky Jesenicko. Stane se tak ve spolupráci s městem Jesenice a o. p. s. Rakovnicko. „Sraz bude od 9 do 10 hodin v autokempu. Zde proběhne zahájení a ochutnávka medoviny. K dispozici budou informační materiály a pro děti sladkosti," upozornil Krško.

„V deset hodin vyrazí výprava pod vedením Romana Hartla – odborníka na slovo vzatého – na komentovanou procházku částí stezky. V jejím průběhu bude vysvěcen křížek nad městem a na závěr (cca ve 13 hodin) slavnostně znovu zpřístupněna a vysvěcena kaple na vrchu Všech svatých nad Petrohradem. „Odtud se zájemci mohou vydat již individuálně po trase naučné stezky, tedy nově přes Stebno a Krty do Jesenice," popsal Alexandr Krško.

Celková trasa měří 20 km. Zkrácená verze pak 15 km. K dispozici bude občerstvení i příležitostné razítko. Účastníci obdrží pamětní list.
V průběhu celého dne bude možné navštívit expozici Vlastivědného muzea v Jesenici.

Tentýž den v 11 hodin bude v autokempu odstartován tradiční a hojně navštěvovaný závod horských kol Jesenický surovec. Ten nabídne dospělým závodníkům tratě o délce 50 a 25 km. A o své nepřijdou ani děti, které startují na kratších tratích. „Spodní ani horní věková hranice neexistuje," zdůraznil Krško.

Večer v 16.45 hodin bude zahájen v místním kině přednáškový večer Cestovatelský maraton. Vystoupí několik vzácných hostů.

Polárník Miroslav Jakeš povypráví o hledání německé meteorologické stanice, která působila v době 2. světové války na severu Špicberků. Obyvatelé se připravovali na své poslání na utajené cvičné meteorologické stanici v Krkonoších. A Češi také působili na Špicberkách.

Tomáš Slavata – Neuvěřitelný příběh našeho předního triatlonisty doplněný obrázky a vyprávěním z MS na Havaji.

Richard Slaba pozve všechny na putování a obrázky z cest do odlehlých koutů indických Himálají – do Zanskaru.
Budeme společně přecházet zasněžená horská sedla, brodit ledovcové řeky, poslouchat vítr třepetající se v modlitebních praporcích, nahlížet do buddhistických klášterů, sledovat festivaly s tančícími mnichy, pít čaj a přebírat tsampu s hrdými domorodci a usínat pod himálajskými hvězdami.

V průběhu večera bude možné prohlédnout si výstavu fotografií světoběžníků z Rakovnicka i se občerstvit.

V neděli pak odstartují závody v terénním běhu Jesenický surovec cross. Děti běhají od deseti, dospělí pak hromadně od 11 hodin.

Trasa pro muže je dlouhá 12, pro ženy a dorost pak 6 km.