To je jen stručný výčet možných témat jednotlivých subjektů v Jesenici, které se budou ucházet o vaše hlasy v komunálních volbách, které se uskuteční 5. - 6. října.

V současné době „vládne“ městu koalice složená z ODS, Nezávislých kandidátů a ČSSD. Nutno ovšem podotknout, že po letech bohatých na hádky mezi jednotlivými zvolenými představiteli města, na zasedáních vládne v Jesenici nyní relativně klid.

„Musím to raději zaklepat, ale v posledních letech je na jednáních klid, ty hádky z let minulých se neopakují, doufám, že jsou již nadobro pryč,“ řekl Deníku starosta města Jan Polák a jedním dechem doplnil: „Ve spoustě věcí se jako zastupitelé shodneme. Samozřejmě jsou situace, kdy tomu tak není. Velké politikaření do malých měst nepatří, jsem rád, že se tu skoro na všem dokážeme dohodnout.“

Současné vedení města se soustředilo nejen na rekonstrukce budov, ale také investovalo do sportovišť. A i Jesenice se může pochlubit workoutovým hřištěm, opravenými některými chodníky a podobně.

Velikou pozitivní reakci sklidilo a sklízí mezi obyvateli vedení města za zažehnání hrozby vzniku ubytovny pro sociálně slabé rodiny přímo ve městě. Občané proti záměru před časem sepsali petici a požadovali řešení. To se jim nakonec dostalo. Vedení města nakonec našlo společnou řeč s vlastníkem budovy, ve které měla ubytovna být, a na středečním zasedání zastupitelů se bude rozhodovat, zda budovu město odkoupí.

„Cena je stanovena na 7,5 milionu korun. Město by ji koupilo a financovalo pomocí úvěru, který by následně splácelo po dobu 10 let. Budova má možný potenciál využití pro město v dalších letech. Chtěli bychom zde časem vybudovat bytové jednotky pro mladé rodiny, ale také by zde mohly být například ordinace. Ty jsou nyní ve městě pouze v soukromých objektech, což by mohl být do budoucna problém,“ sdělil Rakovnickému deníku starosta Jan Polák.

Jedním ze stěžejních témat pro další roky, se kterým se budou muset Jeseničtí vypořádat, jako zbytek Rakovnicka a další oblasti České republiky, je sucho a s ním spojené zásobování obcí pitnou vodou. Ne všude totiž mají silné zdroje pitné vody.

Město Jesenice chce pomoci i okolním obcím, které nespadají do jejího katastru, s napojením na vodovodní řad. V současné době totiž již VSOR (Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka) řeší možnosti projektu, kdy by se na Rakovnicko přiváděla voda ze severních Čech. Současné zdroje by totiž nemusely pokrýt poptávku po vodě.