Největším projektem je právě plánovaná revitalizace centra města, jejíž zahájení bude záležet na dotacích. „Máme už stavební povolení,“ potvrdil jesenický starosta Jan Polák. „S ohledem na dotační podmínky řešíme modré a zelené zóny infrastruktury, tedy zeleň a využití srážkové vody pro ni, nebo prvky chytrého venkova, které by měly být na náměstí zavedeny. To se bude ladit až v rámci dokumentace pro provedení stavby,“ dodal starosta. Náklady se odhadují na 15 milionů korun.

Čertovský rej v MŠ Klicperova v Rakovníku.
Mikulášská družina navštívila mateřinku Klicperova. Nechyběl ani čertovský rej

Jesenice vlastní poměrně velké množství bytů, u nichž se řeší zateplení a vhodný zdroj vytápění. „Projektově máme zatím připraveny na zateplení dva bytové domy. Stálo by za to nainstalovat tam fotovoltaické panely, které by dodávaly energii pro tepelná čerpadla. Dále musíme doladit i projekt na zateplení městského úřadu a rovněž do něj zahrnout fotovoltaiku,“ připomněl jesenický starosta.

Město by rádo využilo dotaci rovněž na revitalizaci další části sídliště u základní školy. Tentokrát jde o okolí domů čp. 314 až 318. „Počítáme s opravami chodníků a se vznikem nových parkovacích míst, která tam chybí,“ řekl o dalších plánech Polák.

Na jaře příštího roku se počítá s opravami Smetanovy ulice a části Wintrovy, které sloužily jako objízdné trasy při rekonstrukci průtahu. Rekonstrukci povrchu vozovek bude hradit Ředitelství silnic a dálnic, opravu chodníku a parkovací stání město.

U rekonstrukce průtahu jižní části města jsou dokončovány už jen drobné práce související s návazností na chodníky. Do konce roku bude průtah zkolaudován.

Prodej jedlí normanských v zahradnictví U Brány.
Začal prodej vánočních stromků. Pořídit ho lze za čtyři stovky i za třináct set

Další plánovaná akce, oprava střechy Vlastivědného muzea, se zatím odkládá na dobu, kdy se objeví vhodný dotační titul. „Projekt ještě není dokončen. Pokud se nepodaří najít v rozumném horizontu dotaci, můžeme případně opravu financovat z vlastního rozpočtu,“ uzavřel Polák.