Celostátní projekt, se kterým je spojen Český rozhlas, přivezla minulý týden do Domova Kolešovice Místní akční skupina (MAS) Rakovnicko. Připojili se k ni také mnozí dobrovolníci, kteří se rozhodli klientům Domova udělat radost vánočním dárkem, o nějž si senioři předem napsali. A podobně jako děti čekají na příchod Ježíška, k seniorům přichází s dárky Ježíškova vnoučata.

Akce měla na obou stranách ohromný úspěch, jak dokládá dojemné vyprávění Ivany Sukové, která je zástupkyní ředitelky v Domově Kolešovice: „Bylo to pro nás nové, ale skvělé. Klienti i darující byli skutečně dojatí. MAS Rakovnicko k nám do Domova přijelo s dětmi převlečenými za malé Ježíšky, které klientům dárky rozdávaly. Emoce tu byly opravdu vidět.“

V dopisech pro Ježíškova vnoučata se objevovaly zdánlivě obyčejné věci. Někdo si přál halenku či boty, jiný peněženku nebo prstýnek. Rozdávaly se ale i poukázky na masáže nebo cukrovinky. „Klienti byli nadšení, že dostali přesně to, o co si psali. Naše aktivizační pracovnice, která celý projekt organizovala, předem vytipovala ty klienty, kteří již nikoho nemají, nebo za nimi nikdo nejezdí. Jedna obdarovaná paní se své dárkyni dokonce svěřila s tím, že je to její první dárek, který v dospělosti od někoho dostala,“ popisovala Ivana Suková.

Kouč SK Rakovník Libor Šíma.
Druhé místo vypadá hezky, prioritou je ale stále záchrana, zůstává při zemi Šíma

Radostná vánoční nálada při posezení s občerstvením i koledami se tak mísila s dojetím na obou stranách. Došlo i na silné životní příběhy a slzy radosti. „Jedna paní si psala o hodinky. Ty svoje, které doposud měla, byly natahovací, jenže klientka je kvůli zdravotním obtížím už nedokázala sama natáhnout. Tak jí jedno z Ježíškových vnoučat koupilo hodinky nové. Šli jsme společně s dárkem až do pokoje, protože paní velmi špatně chodí. Pak jsme se zase vrátili do jídelny, kde byl hlavní program. Po chvíli mezi nás o berlích přišla právě obdarovaná klientka a v ruce svírala své staré hodinky. Nesla je jako výraz díků ženě, která jí koupila nové. Obě je to rozplakalo, byly to opravdu silné momenty,“ podělila se o jeden ze zážitků pracovnice Domova Kolešovice a nadšeně pokračovala: „Někteří lidé, kteří se o akci dozvěděli na poslední chvíli a nestihli hlavní program, tak k nám s dárky přijížděli ještě po páté hodině a nechávali je nám tu. Projekt měl u nás opravdu velký úspěch, určitě v něm chceme pokračovat i v příštím roce, takže si ho tak na dvě stě procent rádi zopakujeme.“

V Domově jsou dlouhodobě ubytovaní i lidé, kteří odjíždí trávit svátky se svými rodinami. Těch je ale podle slov Ivany Sukové velmi málo. Spousta klientů už totiž skutečně nikoho blízkého nemá. Nebo má, ale z osobních důvodů se spolu nestýkají. Právě takovým lidem se v Domově snaží zajistit program tak, aby Vánoce oslavili v podobné pohodě a radosti, jako všichni ostatní.

Ve Vlastivědném muzeu Nymburk je do 31. května k vidění výstava k 20. výročí smrti spisovatele Bohumila Hrabala.
Nymburské muzeum se zvětší. Ukáže pak Muchovy lunety i Hrabalovo auto

Oslavy Vánoc v kolešovickém zámku proto dárky od Ježíškových vnoučat nekončí, ba právě naopak. Babičky a dědečky z Domova Kolešovice třeba právě dnes čeká tradiční vánoční program, při kterém jim pro potěchu vystoupí děti z místní základní školy a zítra si spolu mohou svátečně přiťuknout vánočním svařákem, ke kterému pořádají také zabijačkové hody.

Jednou z vůbec neoblíbenějších celoročních aktivit klientů je hra bingo. A proto nemůže chybět ani její vánoční edice, při které hráči soutěží o dárkové balíčky. Už zítra se tak budou rozdávat sladkosti či kosmetika.

Těsně před Štědrým dnem se v kolešovickém Domově bude nadělovat ještě jednou, a to při každoročním vánočním posezení s živou hudbou. Senioři se také společně rozloučí se stávajícím rokem, aby mohli přivítat ten nový. Silvestr jim netradičně už 29. prosince zpestří Staročeský kabaret.

Ilustrační snímek.
Atlantic přišel o tři body a tři hráče