Umí téhle jedinečné krajině složit prostřednictvím svého fotoaparátu hlubokou poklonu.

Proč právě Křivoklátsko?

Ráda navštěvuji hlavně krásné lidové slavnosti v Křivoklátě a okolí. Při té příležitosti jsem se seznámila s paní učitelkou Dášou Pavlíčkovou, jejich propagátorkou, a stala se její velkou obdivovatelkou a zároveň i celého Křivoklátska. Začala jsem se intenzivně zajímat o naučné exkurze, pořádané IVS Křivoklát – Budy pod patronátem Správy CHKO Křivoklátsko.

Kdy to bylo poprvé?

Poprvé na jaře roku 2008 jsem se i s manželem zúčastnila lesnické a geologické exkurze do přírodní rezervace U Eremita. Po prohlídce Muzea Oty Pavla jsme byli převezeni na protější břeh Berounky. Tady pokračovala Herpetologická exkurze do Přírodního parku Nezabudické skály. Nejen, že jsme si rádi vyslechli zasvěcený výklad promovaného biologa, ale na vlastní oči jsme spatřili užovku podplamatou.

A další podobné zážitky?

Bylo jich hodně. V dubnu dalšího roku se třeba konala exkurze do Přírodní rezervace Stříbrný luh. Opět s odborným doprovodem. Cesta vedla většinou pěkným lesem. Zlatým hřebem byla skupinka zimostrázků na skalní vyvýšenině. Také jsem třeba měla možnost zúčastnit se s dětmi nižšího stupně tuchlovické ZŠ exkurze po Školní naučné stezce Křivoklát.Musím opět konstatovat, že návštěva stezky byla příjemná, poučná a navíc korunovaná oceněním nejlepších skupin dětí, soutěžících ve znalostech přírody.
Další exkurze následovaly na kulturní památku hradu Žebrák a Točník, ale také do Národní přírodní rezervace Týřov, Národní přírodní rezervace Vůznice , Národní přírodní rezervace Kohoutov.

A letos?

V letošním roce jsme se zúčastnili exkurze podél Tyterského potoka a podél potoka Javornice. Rádi jsme také byli při svěcení nového kříže poblíž Břetislavova dubu.

A důvod, proč fotíte také Křivoklátsko?

Po všech těchto pozitivních zážitcích a z vlastního poznání, o jaký se jedná překrásný kout naší vlasti, myslím, že stojí za to ho blíže poznat. Bylo moc těžké vybrat na výstavu jen opravdu omezený počet snímků, i když můj fotoarchiv jich obsahuje stovky.

JANA JIRÁSKOVÁ: Je absolventkou Střední ekonomické školy (nyní Obchodní akademie) v Rakovníku. Vdaná, má 1 dceru a 2 vnoučky. Docházela do kladenského výtvarného kroužku pod vedením akademického malíře Ludvíka Jelínka. Zaměstnána byla na Dole Nosek v Tuchlovicích a v Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovně v Kladně. Amatérské fotografii se věnuje asi od svých dvaceti let. Začínala snímky rodiny, známých, dělala fotodokumentaci dovolených. Posledních 15 let se více specializuje na obrázky přírody, zvláště náladové snímky. Často přispívá svými snímky do Kladenského a Rakovnického deníku. Má za sebou několik samostatných výstav, je držitelka několika ocenění.