Na Rakovnicku je víc, než deset míst, kde se mohou lidé svést na koni. Buď jsou to jezdecké stáje, nebo menší spolky. O tento sport mají zájem především děti. Pro ty mají stáje k dispozici menší poníky, na kterých se děti začínají učit jezdit. "Podle mě je zájem o jezdectví v posledních letech větší. Je to dáno i tím, že je jezdectví stále dostupnější, jednak cenově a také rozšiřující se nabídkou typu ježdění a především množstvím různých stájí a jízdáren," řekla Hana Neugebauer, vedoucí jezdeckého oddílu Špalíček ve Hředlích. A taková jezdecká lekce nezahrnuje jen samotnou jízdu. „Děti o koně i pečují. Před jízdou je čistí a sedlají. Připravují krmení a kydají výběhy,“ řekla Simona Salamánková, majitelka ranče u Bentleyho. Podle které, je péče o koně stejně důležitá stejně jako trénink.

Ti ambicióznější se zúčastňují i závodů. Těch hobby, kde není potřebná licence u České jezdecké federace, se pořádá na okrese během sezóny hned několik. Stejně je tomu i s Huberty, které se pořádají na podzim, na konci jezdecké sezony. Jezdí se v několika stylech. „ V anglickém stylu jsou to hlavně parkury, jízdy zručnosti, nebo i dostihy. Ve westernu se jezdí rychlostní disciplíny, jako barrel racing, polle bending. Hodně rozšířená je také drezura,“ vysvětlila Salamánková.

Začínající jezdci ze začátku potřebují hlavně dobře padnoucí helmu, důležitá je i bezpečnostní vesta nebo chránič páteře, dlouhé pohodlné kalhoty a dobré pevné boty. Ale levný koníček to rozhodně není. Pokud se se jezdectví začne dítě věnovat více, tak třeba jezdecká výbava stojí i několik tisíc korun.

Stáje pořádají lekce pro veřejnost i několikrát do týdne. Nabízejí vyjížďky do přírody nebo lekce na jízdárně. Jedna hodina na hřbetu koně se na Rakovnicku pohybuje od 100 do 500 korun. Při dlouhodobé docházce se ve většině případů hradí klubové příspěvky a část si mohou jezdci někde i odpracovat formou brigád. Stáje nabízejí různé druhy tréninků a liší se i způsob výuky. „Každý vedoucí klubu může mít odlišnou výuku a důraz na správné ovládání koně, někde si děti sednou na koně a jen se prostě drží. A to není dobře, jak pro koně, tak pro jezdce.

Některé stáje pořádají během jezdecké sezony i hobby závody pro jezdce, kteří nemají licenci od České jezdecké federace. Na závodech ale nechybí poháry, medaile a hlavně stuhy. „Na závody jezdím ráda. Za minulou sezonu jsem vyhrála se svojí poničkou osm pohárů,“ s radostí vypráví devítiletá Renata, která jezdí na Ranči u Bentleyho. Aura ranč v Krupé dokonce pořádá celoroční cup. Ten zahrnuje několik závodů v sezoně a na konci se hodnotí absolutní vítěz. Největší stájí na okrese je Jezdecký klub Ruda. Ten pořádá i závody pod Českou jezdeckou federací. A to nejen parkurové skákání, ale třeba i závody spřežení.