VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Jó!“, křičeli mladí flétnisté, když zjistili, že vyhráli soutěž

Rakovník/ Kolín – Několik předních a dokonce jedno první místo přivezly flétnové soubory Základní umělecké školy (ZUŠ) v Rakovníku a Novém Strašecí z Kolína.

14.4.2013
SDÍLEJ:

Flétnový soubor CapriccioFoto: Jana Elznicová


Krajské kolo ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů, které se letos v Kolíně konalo, přineslo tedy jak vedení školy, tak samotným mladým muzikantům obrovskou radost.

Úžasné první místo si vybojoval soubor „ Capriccio" ve složení: Barbora Bartošová, Petr Černý, Kateřina Elznicová, Lucie Zápalová, Lucie Žižková.

Učitelka Barbora Polánková neskrývala velkou radost z umístění svých svěřenců: „Moc nás to těší. Už z toho důvodu, že to byl takový dárek na rozloučenou pro některé členy souboru, kteří s námi letos hráli už naposledy. Jsou to totiž maturanti, a tak naši školu už opouštějí."

Druhým místem v jiné kategorii byl oceněn soubor „Musica Historica", který vede učitelka Martina Jelínková. Ten hraje ve složení: Michaela Steigerová, Tereza Šváchová, Karolína Houdová, Kateřina Skučková, Lucie Žižková a Šimon Polan.

Učitelka Martina Jelínková se ale mohla radovat také z druhého místa smíšeného kvarteta. Michaela Steigerová, Emma Knorová, Šimon Bláha a Ha Thu Nguyen předvedli moc pěkný výkon.

Pozadu ovšem nezůstala ani ZUŠ v Novém Strašecí. Kvarteto zobcových fléten se porotě natolik líbilo, že jim přidělila moc pěkné třetí místo. Kvarteto předvedlo pěkný výkon ve složení: Anna Babíčková, Adéla Stříteská, Eliška Horáková a Simona Holá. Děti na soutěž připravila a také je na ni doprovodila učitelka Dagmar Pavlíková. Výrazným prvkem její pedagogické činnosti jsou úspěchy její třídy v soutěžích, a to i celostátních.

No a ještě tu máme jistě ne zanedbatelná čestná uznání.

To prvního stupně získalo v další kategorii trio zobcových fléten jménem ABraKa, které vede další skvělá pedagožka z rakovnické ZUŠ Sylva Wilhelmová. Ta pochválila členky tria: Andreu Pavlíčkovou, Barboru Touškovou a Kateřinu Valentovou.

Další čestné uznání prvního stupně dostalo trio zobcových fléten ze ZUŠ Nové Strašecí: Anežka Stará, Eliška Hégrová a Barbora Šváchová (učitelka Dagmar Pavlíková). Trio zobcových fléten s violoncellem, takzvaní „KaEMoŠi" (Karolína Bašová, Emma Knorová, Monika Maroušková a Šimon Bláha) jsou držiteli spolu s učitelkou Martinou Jelínkovou dalšího čestného uznání.

Ale zpět ke Capricciu. „Soubor byl založen až v roce 1999/2000 a až do loňského roku jsme ho vedly společně se Sylvou Wilhelmovou.Díky patří také všem učitelům,ke kterým členové Capriccia chodí nebo chodili na hodiny zobcové flétny. Byl  jeden z prvních flétnových souborů v rakovnické hudebce. Postupně se rozrůstal a zůstávali v něm jen ti vyspělejší hráči " popsala Barbora Polanová.

Capriccio začínalo hraním historické muziky, ale postupem času přecházelo i k moderním skladbám. „Jezdili jsme na různé kurzy, kde jsme získávali nové informace a noty na moderní skladby. Dnes už je to tedy o tom, že hrajeme nejen starou muziku, ale i velké moderny," doplnila Barbora Polánková s tím, že si letos soutěž v Kolíně oceněný rakovnický soubor opravdu užil.

Jedna vada na kráse by se ale našla. Valné většině pedagogů vadí, že se porota k výkonům jednotlivých souborů nijak nevyjádří. „Na soutěžích pěveckých sborů je vždy pohovor s porotou. Na dechových soutěžích ale podobnou praxi nepamatuji. To je škoda. My bychom totiž chtěli vědět, jak jsme hráli a co by bylo možné případně ještě vylepšit," zdůraznila Barbora Polánková.

Během vymezených osmi minut odehrál soubor Capriccio dvě skotské písně upravené do modernějšího zvuku americkým skladatelem Paulem Clarkem. Dále barokní tance. V jejich podání zaznělo dále mimo jiné také dílo legendárního skladatele Petera Warlocka.

„Jsem moc spokojená s jejich výkonem. Ano, jsem i kritická, ale to máte tak. Učím je tak dlouho, že už je beru jako své děti. A tak je dobře, že si je poslechne také někdo nestranný a upozorní na to, co já třeba neslyším. Tahle soutěž se jim ale povedla. To mi potvrdil i nestranný posluchač – jeden učitel z Mladé Boleslavi. Řekl, že bychom měli dostat první místo, že se mu strašně líbil vyrovnaný, hezký výkon," popsala Barbora Polánková.

Capriccio budeme mít možnost slyšet ve vítězném složení už jen dvakrát. Tento týden 16. dubna na Jarním koncertě v Rabasově galerii a koncem školního roku na Dni otevřených dveří. „Domluvili jsme se, že si tam zahrajeme na rozlučku," upozornila Barbora Polánková.

A ještě dáme prostor členkám souboru (Petr Černý byl nemocen).

Z čeho jste měly před soutěží největší obavu?
Barbora: Abychom byly sehrané. A také z poroty a konkurence. V jedné skotské skladbě máme s Luckou místo, kterému pracovně říkáme meluzína, protože se nám při hraní melou prsty, ale vyšlo dobře.
Lucie Zápalová: V jedné skladbě jsem se bála, že ji neudýchám.
Lucie Žižková: Mám tam sólo v jedné skotské skladbě. Bála jsem se, abych ho nezahrála příliš pomalu a nezbrzdila tak ostatní.
Káťa: Abychom byly dobře sehrané.

A reakce, když jste vyhrály?
Všechny: „Jó!", křičely jsme všechny, i paní učitelka.

Vaše oblíbená skladba?
Barbora: Všechny.
Lucka Žižková: Říkali jsme jí Alenka. Je to hrané moderní technikou: například mluvení a foukání do flétny.
Lucka Zápalová: Také Alenka. Hrála jsem tam na flétnu holuba.
Káťa: Já jsem nejraději hrála irskou skladbu s názvem Aikin Drum.

Autor: Jana Elznicová

14.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: samostatnost, odpovědnost, pečlivost, příjemné vystupování, základní znalost účetnictví, znalost práce s PC (World, Excel, internet), řidičský průkaz sk. B podmínkou., Nabízíme: příjemný a vstřícný menší kolektiv, příspěvky na stravování, 5 týdnů dovolené., Možnost i zkráceného úvazku., Kontakt: tel. 775169694 (Po-Pá 10:00-14:00 hod.) nebo e-mailem ucto@tarpo.cz. Pracoviště: Tarpo spol. s r.o., Pražská, č.p. 346, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Renata Picková, +420 775 169 694.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel. 776585542 (Po-Pá 12:00-17:00) nebo e-mailem presto.partners@centrum.cz. Pracoviště: Presto partners s.r.o. - pracoviště nové strašecí, Jiřího Šotky, č.p. 1106, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Yaroslav Blyznets, +420 776 585 542.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel. 776585542 (Po-Pá 12:00-17:00) nebo e-mailem presto.partners@centrum.cz. Pracoviště: Presto partners s.r.o. - pracoviště nové strašecí, Jiřího Šotky, č.p. 1106, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Yaroslav Blyznets, +420 776 585 542.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč20 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní plat dle domluvy a zkušeností., Požadujeme: technologii svařování MIG/MAG, zkušenost se svařováním nerez. mat. metodou TIG, orientaci ve výkresové dokumentaci, zručnost, samostatnost, odpovědnost., Nabízíme: příjemný a vstřícný menší kolektiv, příspěvky na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: tel. 775169694 (Po-Pá 10:00-14:00 hod.) nebo e-mailem ucto@tarpo.cz. Pracoviště: Tarpo spol. s r.o., Pražská, č.p. 346, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Renata Picková, +420 775 169 694.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na muzejním maškarním plese se po dvacáté hodině sešlo přes dvacet masek. Na sále panovala dobrá nálada a lidé tančili za doprovodu kapely.
17

OBRAZEM: Muzeum T.G.M. Rakovník uspořádalo maškarní ples

. V sobotu večer uspořádal Sbor dobrovolných hasičů Václavy hasičský ples. Přestože v obci trvale žije devětašedesát obyvatel, tak na plese se sešlo skoro osmdesát lidí.
19

Nejen hasiči roztančili václavský Kačabár

Tatran i SK Rakovník v přípravě zvítězily

Rakovník – Oba nejlepší rakovnické kluby, Tatran i SK, své přípravné duely zvládly, když si za soupeře vybraly týmy z krajských přeborů. Střelecky lépe se vedlo rakovnickému Tatranu, který zvítězil na hřišti Žatce hladce 4:0. Rakovnický SK musel proti Tuchlovicím otáčet, vítězný gól vstřelil v závěru mladík Čech.

Fröhlichová: Chtěla bych, aby se v Krušovicích lidem hlavně dobře žilo.

Markéta Fröhlichová vykonává funkci starostky Krušovic od září 2016. Na starostku obce nekandidovala, funkci přijala, jako členka zastupitelstva. Letos kandidovat určitě bude. Sama říká, že má spoustu nápadů, které by chtěla realizovat.

U požáru v Mochově hasiči zrušili zvláštní stupeň poplachu

Střední Čechy – K vítězství nad obřím požárem se v sobotu přiblížili hasiči, kteří v bývalém areálu mrazíren v Mochově bojují s obřím požárem plechové haly. Ta naposledy sloužila k uložení brambor uskladněných v dřevěných bednách. Objekt i se zbožím a veškerým zázemím skrývajícím se uvnitř plameny zcela zničily. Škoda by se mohla vyšplhat až ke 100 milionům korun.

Do vyhořelé haly v Mochově se zakousla těžká technika

Obrovský požár rozměrné haly v areálu bývalých mrazíren v Mochově na Praze-východ, která naposledy sloužila ke skladování dřevěných boxů s bramborami, zaměstnával hasiče nejenom po celý pátek. Práce pokračují i v sobotu. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT