VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Jó!“, křičeli mladí flétnisté, když zjistili, že vyhráli soutěž

Rakovník/ Kolín – Několik předních a dokonce jedno první místo přivezly flétnové soubory Základní umělecké školy (ZUŠ) v Rakovníku a Novém Strašecí z Kolína.

14.4.2013
SDÍLEJ:

Flétnový soubor CapriccioFoto: Jana Elznicová


Krajské kolo ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů, které se letos v Kolíně konalo, přineslo tedy jak vedení školy, tak samotným mladým muzikantům obrovskou radost.

Úžasné první místo si vybojoval soubor „ Capriccio" ve složení: Barbora Bartošová, Petr Černý, Kateřina Elznicová, Lucie Zápalová, Lucie Žižková.

Učitelka Barbora Polánková neskrývala velkou radost z umístění svých svěřenců: „Moc nás to těší. Už z toho důvodu, že to byl takový dárek na rozloučenou pro některé členy souboru, kteří s námi letos hráli už naposledy. Jsou to totiž maturanti, a tak naši školu už opouštějí."

Druhým místem v jiné kategorii byl oceněn soubor „Musica Historica", který vede učitelka Martina Jelínková. Ten hraje ve složení: Michaela Steigerová, Tereza Šváchová, Karolína Houdová, Kateřina Skučková, Lucie Žižková a Šimon Polan.

Učitelka Martina Jelínková se ale mohla radovat také z druhého místa smíšeného kvarteta. Michaela Steigerová, Emma Knorová, Šimon Bláha a Ha Thu Nguyen předvedli moc pěkný výkon.

Pozadu ovšem nezůstala ani ZUŠ v Novém Strašecí. Kvarteto zobcových fléten se porotě natolik líbilo, že jim přidělila moc pěkné třetí místo. Kvarteto předvedlo pěkný výkon ve složení: Anna Babíčková, Adéla Stříteská, Eliška Horáková a Simona Holá. Děti na soutěž připravila a také je na ni doprovodila učitelka Dagmar Pavlíková. Výrazným prvkem její pedagogické činnosti jsou úspěchy její třídy v soutěžích, a to i celostátních.

No a ještě tu máme jistě ne zanedbatelná čestná uznání.

To prvního stupně získalo v další kategorii trio zobcových fléten jménem ABraKa, které vede další skvělá pedagožka z rakovnické ZUŠ Sylva Wilhelmová. Ta pochválila členky tria: Andreu Pavlíčkovou, Barboru Touškovou a Kateřinu Valentovou.

Další čestné uznání prvního stupně dostalo trio zobcových fléten ze ZUŠ Nové Strašecí: Anežka Stará, Eliška Hégrová a Barbora Šváchová (učitelka Dagmar Pavlíková). Trio zobcových fléten s violoncellem, takzvaní „KaEMoŠi" (Karolína Bašová, Emma Knorová, Monika Maroušková a Šimon Bláha) jsou držiteli spolu s učitelkou Martinou Jelínkovou dalšího čestného uznání.

Ale zpět ke Capricciu. „Soubor byl založen až v roce 1999/2000 a až do loňského roku jsme ho vedly společně se Sylvou Wilhelmovou.Díky patří také všem učitelům,ke kterým členové Capriccia chodí nebo chodili na hodiny zobcové flétny. Byl  jeden z prvních flétnových souborů v rakovnické hudebce. Postupně se rozrůstal a zůstávali v něm jen ti vyspělejší hráči " popsala Barbora Polanová.

Capriccio začínalo hraním historické muziky, ale postupem času přecházelo i k moderním skladbám. „Jezdili jsme na různé kurzy, kde jsme získávali nové informace a noty na moderní skladby. Dnes už je to tedy o tom, že hrajeme nejen starou muziku, ale i velké moderny," doplnila Barbora Polánková s tím, že si letos soutěž v Kolíně oceněný rakovnický soubor opravdu užil.

Jedna vada na kráse by se ale našla. Valné většině pedagogů vadí, že se porota k výkonům jednotlivých souborů nijak nevyjádří. „Na soutěžích pěveckých sborů je vždy pohovor s porotou. Na dechových soutěžích ale podobnou praxi nepamatuji. To je škoda. My bychom totiž chtěli vědět, jak jsme hráli a co by bylo možné případně ještě vylepšit," zdůraznila Barbora Polánková.

Během vymezených osmi minut odehrál soubor Capriccio dvě skotské písně upravené do modernějšího zvuku americkým skladatelem Paulem Clarkem. Dále barokní tance. V jejich podání zaznělo dále mimo jiné také dílo legendárního skladatele Petera Warlocka.

„Jsem moc spokojená s jejich výkonem. Ano, jsem i kritická, ale to máte tak. Učím je tak dlouho, že už je beru jako své děti. A tak je dobře, že si je poslechne také někdo nestranný a upozorní na to, co já třeba neslyším. Tahle soutěž se jim ale povedla. To mi potvrdil i nestranný posluchač – jeden učitel z Mladé Boleslavi. Řekl, že bychom měli dostat první místo, že se mu strašně líbil vyrovnaný, hezký výkon," popsala Barbora Polánková.

Capriccio budeme mít možnost slyšet ve vítězném složení už jen dvakrát. Tento týden 16. dubna na Jarním koncertě v Rabasově galerii a koncem školního roku na Dni otevřených dveří. „Domluvili jsme se, že si tam zahrajeme na rozlučku," upozornila Barbora Polánková.

A ještě dáme prostor členkám souboru (Petr Černý byl nemocen).

Z čeho jste měly před soutěží největší obavu?
Barbora: Abychom byly sehrané. A také z poroty a konkurence. V jedné skotské skladbě máme s Luckou místo, kterému pracovně říkáme meluzína, protože se nám při hraní melou prsty, ale vyšlo dobře.
Lucie Zápalová: V jedné skladbě jsem se bála, že ji neudýchám.
Lucie Žižková: Mám tam sólo v jedné skotské skladbě. Bála jsem se, abych ho nezahrála příliš pomalu a nezbrzdila tak ostatní.
Káťa: Abychom byly dobře sehrané.

A reakce, když jste vyhrály?
Všechny: „Jó!", křičely jsme všechny, i paní učitelka.

Vaše oblíbená skladba?
Barbora: Všechny.
Lucka Žižková: Říkali jsme jí Alenka. Je to hrané moderní technikou: například mluvení a foukání do flétny.
Lucka Zápalová: Také Alenka. Hrála jsem tam na flétnu holuba.
Káťa: Já jsem nejraději hrála irskou skladbu s názvem Aikin Drum.

Autor: Jana Elznicová

14.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč Provozní elektromechanici Provozní elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní smlouva na jeden rok, po té na dobu neurčitou., Vyhláška ,,50" výhodou, ne podmínkou. Po zaučení práce v nepřetržitém provozu. , Nabízíme: náborový příspěvek 30.000 Kč,- (závazek na 3 roky), 25 dní dovolené, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní připojištění., Kontakt: osobně (6:00-14:00 hod.). Pracoviště: České lupkové závody, a. s., 271 01 Nové Strašecí. Informace: Irena Lauberová, +420 313 332 207. Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč Ruční baliči Baliči a pytlovači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Požadujeme čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek 11:00-13:00 hod.). Pracoviště: Parna - dan s.r.o. pracoviště české lupkové závody, a.s.,, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Jiří Šeiner, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, přidavač. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: středočeský kraj s místem odjezdu z Nového Strašecí, Požadavky: ŘP sk. B, základy zednických prací, samostatnost, spolehlivost, Možno pracovat i na zkrácený úvazek., Kontakt: Tomáš Soukup 604834163, e-mail: t.s.soukup@seznam.cz nebo osobně po předchozí domluvě. Pracoviště: Peške - fejfar sanace a rekonstrukce s.r.o., 270 54 Řevničov. Informace: Tomáš Soukup, +420 604 834 163. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Požadavky: vyučení v oboru, praxe v oboru, pracovitost, pracovní nasazení, ŘP sk. B výhodou., Nabízíme zajímavé platové podmínky, stravenky., Přijmeme i celé party zedníků., Kontakt: p. Tomáš Otruba, tel. 602345648.. Pracoviště: Investice a stavební práce, s.r.o., Kuštova, č.p. 2655, 269 01 Rakovník 1. Informace: Tomáš Otruba, +420 602 345 648,313 516 365.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Politolog Vladimír Srb
30

Politolog: Okupaci plánovali Sověti několik měsíců dopředu, naznačují informace

Ilustrační foto
8

Na zlepšení silnic má ročně plynout čtyři až šest miliard

Na ochranu domů po H-Systemu chce kraj dát 750 tisíc

Střední Čechy – Na pomoc obyvatelům domů v Horoměřicích, jejichž výstavbu před dvaceti lety zahájila zkrachovaná společnost H-System a nyní hrozí 65 rodinám vystěhování, aby domy mohl konkursní správce prodat v dražbě, chtějí krajští radní vyčlenit tři čtvrtě milionu. V pondělí doporučili zastupitelům schválit finanční pomoc ve výši 750 tisíc korun pro Stavební bytové družstvo Svatopluk, k němuž Horoměřičtí patří.

OBRAZEM: Před Slepicí zaduněl poctivý rock

Rakovník – U Zlaté Slepice se opět po roce sešly kapely, které vyznávají rock a staré pecky, většinou z minulého století.

Vydáváním účtenek se některé kempy nezatěžovaly

Střední Čechy – Příznivější výsledky než jiné turisticky atraktivní regiony zaznamenaly střední Čechy během rozsáhlé kontrolní akce celníků nazvané Kemp II, při níž se kontroloři v průběhu prvních dvou srpnových týdnů zaměřili výhradně na to, jak provozovatelé tábořišť plní povinnosti vyplývající ze zákona o elektronické evidenci tržeb: podnikateli často proklínaného EET. Jiným slovy: zda zákazníkům vydávají účtenky – a také zda elektronické údaje o platbách řádně zasílají do evidenčního systému správce daně.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT