Co vás nastartovalo k tomu, že jste začal betlémy sbírat?
Asi to, když jsem dostal první betlém od autora Vojtěcha Kubašty. Dala mi ho maminka mé švagrové. Panáčci se mi vždycky líbili. Jsem loutkář. K loutkám jsem tíhl od dětství a betlémové figurky jsou tomu tak trochu podobné.
Pak už se začala sbírka postupně rozšiřovat…
Přátelé a známí zjistili, že betlémy sbírám, tak mi je darovali a darují při různých příležitostech. Kromě betlémů mám asi sto čtyřicet pohlednic s betlémy. Ty mi posílají opět přátelé jako vánoční pozdravy.
Kde tak početnou sbírku skladujete?
Díky tomu, že je většina betlémů papírových a složených na placato, nezaberou mnoho místa. Zatím mi stačí nástavec na skříni a pár krabic.
Sám betlémy vystřihujete a sestavujete?
Většinou je nechávám v arších tak, jak jsou. Vystříhané snadněji podléhají zkáze, ulamují se jim růžky a podobně. Když jsem měl jen asi tak třicet kousků, každé Vánoce jsem je vystavoval po bytě. Betlémy byly všude. Přistěhoval jsem do obýváku polici a tam jsem je vystavil v několika patrech. Teď už to v tom kvantu nejde.
Ale vystavujete si betlémy, které máte rád?
To ano. Na některé koukám celý rok, protože je nemám kam dát. Jsou keramické. Největší radost mi dělají, když z nich utírám prach. Na Vánoce si vystavuji asi tak čtyři betlémy, které jsem dostal od přátel. Mám je rád a někoho mi třeba připomínají.
Kromě papíru a keramiky, z jakého materiálu lze u vás betlémy ještě najít?
Celkem ze třinácti materiálů: papír, keramika, porcelán, dřevo, vosk, sláma, umělá hmota, paličkovaná krajka, textil, modurit, perník – dva druhy. Jestě peču jeden jako šlehanou buchtu do formy.
Nenapadlo vás někdy nějaký betlém vyrobit?
Jednou jsem jeden malinký spáchal z moduritu. Ostatní jsem dostal. Teď jsem dělal velký kostelní betlém do kostela v Lubné. Ale pouze jsem zvětšil a vymaloval výtvarný návrh neznámého autora. Vyřezal jsem ho z kartonu. Dělal jsem na něm intenzivně čtrnáct dní, abych to stihnul do adventního koncertu. Mrzelo mne, že lubenský kostel nemá pořádný velký betlém.
Kterých betlémů si nejvíce ceníte?
Těch od nejmilejších přátel. Váže se k nim vždy nějaká vzpomínka. Někteří už bohužel nejsou mezi námi. Na stole nesmí chybět jeden keramický. Je to taková třičtvrtěkoule, v ní je vsazený betlém. Ještě se tam vkládá čajová svíčka, takže slouží zároveň jako svícen. Mám moc rád betlém od mé maminky, také od mojí paní profesorky. Pak ještě malý papírový betlém po mé sousedce. Tyhle všechny vystavuji každé Vánoce.
Získal jste některý nějakým zajímavým způsobem?
To ani ne. Ale vždy jsem toužil po reklamních od firmy Otta. Asi před třemi roky vyšel kalendář s jeho vystřihovánkou. Měl jsem velkou radost, že jsem ho sehnal. Ale abych našel nějaký starý na půdě, to se mi bohužel nepovedlo. Nemám žádné historické památky či skvosty, jen ty, které se daly během čtyřiceti let sehnat.
Dříve jich ale tolik nebývalo.
Daly se sehnat v knihkupectví nebo papírnictví. Většinou byly klasické, od Josefa Lady, od Kubašty, zkrátka kteří mistři tenkrát prošli. Sortiment nebyl velký, oproti dnešku. Teď mnohdy maluje betlémy každý, kdo udrží pero v ruce, takže výtvarná úroveň jde dolů. Už také nekupuji každý, dost si vybírám.
Vzpomínáte si na betlém, který jste měli doma, když jste byl malý?
Ne, my jsme doma betlém neměli. S tím jsem začal až já.
Koupíte si nějaký betlém každý rok?
Letos mi přibylo do sbírky asi devět kousků. Něco jsem koupil, jeden mi dala kolegyně. Bojím se jít před Vánoci do obchodu, protože nevím, s čím zase přijdu.
Máte nějaké oblíbené autory?
Vede u mne klasika, třeba Josef Lada nebo Kubašta. Vadí mi takové ty moderny. Autor je pojme výtvarně až moc divoce, nebo tam nacpe příliš moderní témata, třeba mladíka na skateboardu. I takový mám.
Ukázal jste někdy své poklady veřejnosti?
Měl jsem dvě výstavy. Jednu v lánském muzeu společně s akademickou malířkou Evou Galovou, která vytváří textilní koláže. Pak ještě v Mimoni. Tam jsem půjčil asi padesát šest betlémů. Sám pan starosta mi je přivezl zpět. To mne velmi potěšilo.
Máte nějaký papírový betlém, který by se pohyboval?
Nemám. Pouze jeden nevystříhaný z časopisu ABC. Ještě jsem neměl čas ho sestavit.
Líbí se vám mechanické betlémy?
Ty mám moc rád. Ale nejvíce mne zajímá betlém z druhé strany. Jak mechanik vyřešil převody a tak. Jenže podívat se na to se hned tak nepovede. Tuším, že nyní se lze podívat v rámci prohlídky do Třebechovického betlému. Tam se chystám. Tenhle betlém je precizně udělaný i zespoda. Některé bývají zfušované. Většinou jaký je navrchu, tak vypadá i dole. Kromě betlémů se mi líbí staroměstský orloj. V něm se také pohybují figurky. Asi opravdu tahle moje záliba souvisí s loutkami. Na Rakovnicku sbírá betlémy Mikuláš – i to by se dalo říci o Tomáši Kapsovi. Řadu let totiž obléká masku Mikuláše, aby potěšil malé i velké… Tuhle tradici jsem převzal po své mamince. V naší rodině trvá několik desítek let. Maminka chodila jako Mikuláš po Lubné. Já navíc dělám Mikuláše v loutkovém divadle Před Branou.