VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme škola zaměřená na krajinu, venkov, zemědělství, a to chceme zachovat

Rakovník - Střední zemědělská  škola letos slaví sto třicet let od svého založení. Oslavu – setkání s bývalými pedagogy a den otevřených dveří pro všechny absolventy, zájemce o studium i příznivce školy pořádá 20. a 21. listopadu. Jaký je zájem o studium na této škole a co nového může zemědělská škola dnešním žákům nabídnout, přiblížil ředitel Ivan Kup.

7.11.2015
SDÍLEJ:

Ředitel školy Ivan Kup v učebně chovu zvířatFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Zemědělské školství doznalo po revoluci změn, aby se přizpůsobilo nové společenské a ekonomické situaci. Jaké se v současné době ve škole vyučují obory?
Do roku 1992 se u nás vyučovaly dva obory: pěstitelství a chovatelství. Pak se sloučily v jeden. Od roku 1997 se vyučuje jako jeden předmět: Aagropodnikání. Tento obor připravuje zemědělské podnikatele ve všech směrech, to znamená po technické i ekonomické stránce. Absolventi se mohou uplatnit ve středním managementu zemědělských podniků. Vzhledem k tomu, že lidé pracující v zemědělství stárnou, tak je to velmi perspektivní obor.

Ale absolventi nemusí pracovat pouze v zemědělské prvovýrobě?
Další uplatnění absolventů je ve službách spojených se zemědělstvím, jako je technika, ošetření rostlin, plemenářství. Mohou samozřejmě i dále studovat na vysokých i vyšších odborných školách. Někteří absolventi se velmi dobře uplatňují i mimo obor v řídících funkcích.

Agropodnikání není ale jediný obor…
Od roku 1999 žáci studují obor Ekologie a životní prostředí. Po úvodním velkém zájmu se nyní na tento obor hlásí o něco méně žáků. Uplatňují se ve všech státních i nestátních organizacích, které se zabývají ochranou přírody a krajiny, rekultivacemi, hospodařením s odpady a podobně.

A co váš úplně nový obor?
Ten jsme zavedli v roce 2012. Obor chovatelství se zaměřuje na zájmové chovy: chov koní, chov psů, chov exotických a terarijních zvířat. Uplatnění absolventů je ve všech institucích zabývajících se chovem těchto zvířat, například na koňských rančích, v útulcích nebo výcvikových zařízeních pro psy, v zoologických zahradách, prodejnách exotických zvířat a potřeb, ve státní správě. Jsme jedinou školou ve středních Čechách, která chovatelství v tomto rozsahu vyučuje. Další škola je na Moravě.

Dalo by se říci, že se nyní studenti více zajímají o studium na vaší škole?
Nyní u nás studuje ve všech třech oborech sto padesát osm studentů. Velký zájem je právě o chovatelství. V prvním ročníku je dvacet šest dětí, ve druhém dvcet osm. Zvýšil se i zájem o agropodnikání. Studují u nás děti z Rakovnicka, Kladenska, Lounska, Plzně sever. V oboru chovatelství z celé republiky.

Na odborné škole je samozřejmou součástí výuky odborná praxe. Jak je to u vás?
Žáci se zúčastňují odborných praxí, cvičení, exkurzí. Vyučuje se na smluvních pracovištích, takže studenti se seznamují s chodem zemědělského podniku, zoologické zahrady, CHKO.

Kam se studenti v rámci praxe dostanou?
Studenti agropodnikání jsou v zemědělských podnicích na Rakovnicku, například v Lupofytu Chrášťany, Agrochmelu Kněževes, Rakochmelu Kolešovice, Agro Malinová, Chov charoley Slabce, v Zemědělském družstvu Lašovice. V oboru ekologie studenti pracují na zámku Veltrusy, v CHKO Křivoklátsko, CHKO Český kras, Odbor životního prostředí MěÚ Rakovník, na ekologické skládce v Rynholci. Studenti chovatelství absolvují praxe na Uhrovic mlýně, v Aura ranči Krupá, v Zoologické zahradě Chomutov. V tomto směru velmi dobře spolupracujeme s Okresní agrární komorou v Rakovníku. Studenti velmi oceňují přínos praxí v zemědělských provozech i dalších institucích, kde se jim zaměstnanci velmi věnují. V tomto týdnu studenti pomáhají se zazimováním růží v památníku Lidice.

Mohou si studenti místo vykonávání praxe sami zvolit?
Ano, v rámci dvoutýdenní provozní praxe v každém ročníku si studenti mohou domluvit praxi v zařízení, kde by i chtěli v budoucnu pracovat.

A co školní statek a botanická zahrada?
Tam se také dostanou. Na Školním statku Středočeského kraje i botanické zahradě, která patří městu a my ji obhospodařujeme, rovněž vykonávají praxi.

Dostanou se vaši žáci také do zahraničí?
Nyní jsou tři studenti na praxi ve Francii. V listopadu pojede deset studentů na jazykově poznávací zájezd do Anglie. Prožijí pět dnů s výukou angličtiny. Dále žáci jedou na Slovensko. Chtěli bychom se zahraničními školami spolupracovat na bázi výměny několika vybraných studentů většinou třetích a čtvrtých ročníků. Chceme, aby se účastnili výuky praxe na jejich smluvních pracovištích. Většinou pracují na farmách, i ekologických oborech. V květnu přijedou studenti z Francie k nám. Pokud nám vyjde nový projekt, žáci by mohli jezdit na tři, čtyři týdny na farmy do Irska.

Zapojujete se i do jiných projektů?
Zapojujeme se do různých aktivit či výzev, které vyhlašuje Středočeský kraj, ministerstvo školství nebo městský úřad. Část peněz pro studenty tak získáváme z grantů nebo projektů. Například městský úřad nám poskytuje grant na adaptační kurz prvních ročníků. Účastníme se projektu Erasmus plus. Program zajišťuje výměnné pobyty studentů i učitelů v EU. Jinak jsme státní škola, zřizovatelem je Středočeský kraj, takže studium je bezplatné.

Kromě odborné praxe, učí se žáci odborné předměty ve speciálních učebnách?
Ve škole je několik kmenových učeben vybavených novým nábytkem i promítací technikou a počítači. Stejně vybavené jsou i odborné učebny s mnoha odbornými pomůckami a modely. Máme učebnu pěstování rostlin a biologie, chovu zvířat, chemie, počítačovou učebnu a učebnu s terarijními zvířaty. Na botanické zahradě stojí tři voliéry pro okrasné ptactvo. Chováme tu slepice původního českého plemene Česká zlatá kropenka, dále králíky, morčata. Zařízení slouží pro výuku praxe žáků prvních a druhých ročníků oboru Chovatelství. S plánovaným rozvojem botanické zahrady počítáme s umístěním zakrslých plemen ovcí a koz. Mělo by tu vzniknout ekologické centrum pro základní školy.

Co kromě kvalitní výuky můžete studentům ještě nabídnout?
Stravování v moderní školní jídelně. Studenti si vybírají ze tří jídel, z toho je jedno bezmasé. Od listopadu nabízíme nákup svačin. Dále žáci jezdí ve druhém ročníku na zimní kurz na Boží Dar za velmi přijatelných podmínek. Naučí se tu jak lyžovat, tak i jezdit na snowboardu. V Rakovníku funguje domov mládeže na Střední integrované škole Na Jirkově.

Co jste připravili na oslavy sto třiceti let vaší školy?
Oslavy budou spíše skromné. Na pátek 20. listopadu připravujeme setkání zástupců zřizovatele školy, města, zemědělské veřejnosti, partnerů, se kterými spolupracujeme, a zástupců škol. Pozváni jsou zástupci všech základních škol v Rakovníku, středních škol v regionu a zástupci všech zemědělských škol. V sobotu od 9 do 15 hodin se škola otevře veřejnosti. Zveme všechny absolventy, veřejnost i zájemce o studium. Připravujeme výstavu k historii školy, upomínkové předměty. Při hezkém počasí pozveme návštěvníky do botanické zahrady.

Co chystáte do budoucnosti?
Naše škola si ponechala název „zemědělská". Jsme škola zaměřená na krajinu, venkov, přírodu, zemědělství a vše, co s tím souvisí, a to bychom chtěli zachovat i v budoucnu. Proto neuvažujeme o zavádění nových oborů a ani o změně názvu. Obory, které tu vyučujeme, jsou zajímavé, potřebné a nejlépe jim rozumíme.

Autor: Šárka Hoblíková

7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 16 760 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: kompletní účetnictví firmy, mzdy., Nabízíme: podnikové stravování., Kontakt: osobně (7:00-15:00 hod.), e-mailem issjesenice@issjesenice.cz nebo tel. 313599325 (7:00-15:00 hod.). Pracoviště: Integrovaná střední škola, jesenice, žatecká 1, Žatecká, č.p. 1, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Jana Kinkalová, +420 313 599 325.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Možnot zajištění ubytování., Kontakt: tel.602550660 nebo e-mailem vafservice@email.cz. Pracoviště: Vaf logistics service s.r.o. - pivovar krušovice, U Pivovaru, č.p. 1, 270 53 Krušovice. Informace: František Vágner, +420 602 550 660.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka pro rozvoz pizzy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., Požadavky: řidičský průkaz sk. B., Pracovní doba: krátký, dlouhý týden, soboty a neděle volno., Nabízíme: obědy a večeře zdarma., Kontakt: osobně nebo e-mailem job@pizzafly.cz. Pracoviště: Naděžda laňková - provozovna, Obětí okupace, č.p. 642, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Naděžda Laňková, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 470 Kč

Učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel/ka střední školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme Střední škola, zaměřená na vzdělávání dospělých žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, trvale žijících v domovech sociálních služeb., Jedná se o pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce na jeden rok s možností prodloužení., Hrubá měsíční mzda dle tarifu., Kontakt: tel. 773611167 nebo e-mailem gabriela.hebka@euroinstitut.cz, Hledáme: , a) Učitele odborných předmětů, b) Učitele odborného výcviku, c) Učitele střední školy, d) Speciálního pedagoga pro střední školu. Pracoviště: Euroinstitut, praktická škola a odborné učiliště - pracoviště, Samota ÚSP, č.p. 224, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Gabriela Hebká, +420 773 611 167.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté SK Rakovník porazili Malši Roudné po penaltách, v základní hrací době skončil zápase 0:0.

Propad rakovnického SK nadále pokračuje

Šanovský profesionální golfista Jan Cafourek.

Golfista Jan Cafourek prošel v Kunětické Hoře cutem

Sobotní dopoledne se v Rakovníku neslo v duchu cvrnkání kuliček

Rakovník – Husovo náměstí v Rakovníku patřilo v sobotu hráčům kuliček, ti se v tradiční soutěži utkali O zlatou kuličku. V rámci již 44. ročníku soutěže změřili své síly desítky hráčů, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií – nejmladší, mladší, starší a dospěláci.

Rakovník hodinu odolával pražské Slavii

Rakovník – Už letní sluníčko přivítalo na umělé trávě Městského stadionu v Rakovníku pozemní hokejisty mistrovské Slavie Praha, kteří v minulém týdnu navíc úspěšně reprezentovali český klubový hokej na evropském poháru v Ženevě a z prvního místa vybojovali postup do druhé nejvyšší evropské klubové Trophy. Rakovničtí se však obhájce titulu nelekli a sehráli výborné utkání.

OBRAZEM: Sokolští bratři a sestry si užili Slet Sokolské župy Budečské

Kladno - Sokolskou hymnou a celou původní československou hymnou byl v sobotu zahájen již osmnáctý Slet Sokolské župy Budečské, při kterém bylo zároveň oslaveno sté výročí od vzniku Československé republiky. Zaplněná kladenská sportovní hala pak mohla sledovat bezmála dvouhodinové pásmo pestrých ukázek různé sokolské činnosti.

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

Střední Čechy – Za aktivní uživatele internetu se hrdě mohou označit tři čtvrtiny Středočechů. Vlastně ještě víc; téměř čtyři pětiny. Ukazují to čerstvě zveřejněné údaje statistiků. Minimálně jednou týdně podle nich využívá internetové služby 77 procent obyvatel kraje. Velké rozdíly lze však zaznamenat podle věku. Zatímco ve skupině mladých do 25 let jsou on-line téměř všichni a i ve věkové skupině 16–54 let dosahuje míra užívání 94 procent, podíl pravidelných uživatelů starších 55 let je zatím 46 procent.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT