„Je to blábol.“
Tak těmito slovy reagoval starosta města Rakovník Zdeněk Nejdl (ODS) na dopis z krajského úřadu Středočeského kraje, ve kterém je rakovnické radnici, respektive přímo starostovi, vytýkán systém závor na Husově náměstí. Ten je podle úřednice krajského úřadu z odboru vnitřních věcí J. Malé v rozporu se zákonem.
Středočeský úřad radnici například vytýká to, že nařízení města nerespektuje veřejný zájem, spočívající ve volném přístupu k veřejným budovám. „Respektive z jeho obsahu není zřejmé, jakým způsobem je volný přístup zajištěn,“ napsala starostovi úřednice Malá. Podle ní i město Rakovník špatně užívá legislativní zkratky v provozním řádu.
„Z provozního řádu nelze zjistit, za jakých podmínek lze zneplatněnou kartu obnovit, je zde i neurčitý způsob vyřizování žádostí o povolení bezplatného vjezdu, což je v rozporu s požadavkem určitosti a předvídatelnosti,“ vytkla radnici Malá.
Politické pozadí?
Starosta Zdeněk Nejdl se však hájí. Podle něj je to blábol a celá věc má politické pozadí.
„Minimálně je to aktivita pana Chládka, protože ČSSD měla zrušení závor jako politický bod ve volbách a pan Chládek stanovisko krajského úřadu rozesílal. My jsme ho nikomu totiž neposkytovali,“ reagoval Nejdl.
Tato slova zvedla ze židle senátora a lídra opozičních zastupitelů v Rakovníku Marcela Chládka.
„Pokud starosta označí rozhodnutí za blábol, pak to svědčí o jeho minimálních právnických znalostech a nedivím se, že město prohrává soudní spory a vyhazuje tak peníze,“ vzkázal Chládek a dodal: „Pokud pan starosta tvrdí, že je to má aktivita, tak ať to odůvodní a nebo ať se veřejně omluví. Takovýto výrok bych očekával spíše od notorického alkoholika než od starosty města. O rozhodnutí jsem se dozvěděl od jedno zastupitele. Informace jsem poskytl médiím na základě jejich žádostí.“
Starosta Nejdl novinářům dále řekl, že celou věcí se již zabývá právní oddělení města Rakovníka a další lidé. Situaci řeší i radní města. Starosta Nejdl také poukazuje na to, že podobný systém zpoplatnění funguje i v ostatních městech, jako například v Praze. „U nás je to trochu jiné tím, že se platí u výjezdu u závory,“ reagoval Nejdl.
Vedení rakovnické radnice aktualizovalo systém v červenci minulého roku, systém závor, pomocí nichž město vybírá peníze za parkování v centru města, funguje v Rakovníku již téměř devátým rokem. Bez úřednických připomínek.
„V červencové aktualizaci nedošlo k výrazným změnám, a systém zde funguje od roku 2003,“ poukázal Nejdl. „Je s podivem, že nám nikdo nic zásadního nevyčítal, a ani to původní nařízení, kromě tedy některých lidí, kterým se systém závor nelíbí. Nechápu tedy, proč se tím příslušné orgány nezabývaly před tím a něco nám nevytkly. A pokud se jedná o formální nedostatky, myslím, že není problémem je odstranit,“ reagoval na výzvu z krajského úřadu Středočeského kraje starosta Zdeněk Nejdl.
Rakovnická radnice má šedesát dnů na to, aby uvedla celou věc do pořádku, tedy zhruba do počátku dubna. Pokud tak město neučiní, pozastaví krajský úřad podle úřednice Malé toto nařízení obce, konkrétně města Rakovníka.
„Musíme si udělat analýzu, začneme jednat s těmi úředníky, aby nám některé věci vysvětlili. Jsou tam pro mne jako pro laika, ne jako právníka, nějaké věci, kterým nerozumím,“ řekl při pohledu na dopis Zdeněk Nejdl.
Radnici je také vytýkáno, že návštěvník zaplatí za průjezd městem, ačkoliv nenašel místo k parkování. „Z tohoto důvodu se možná přistoupí k řešení, že by se za symbolické tři minuty neplatilo,“ uvedl Nejdl.
A pokud vedení radnice nesjedná nápravu požadovanou krajským úřadem? Pak by to znamenalo jediné konec placení za parkování v historickém centru Rakovníka, tedy přímo na Husově náměstí a přilehlých ulicích.
S tím ale Rakovničané nesouhlasí. Jak jsme vás již několikrát informovali, občané se přiklánějí ke klidnému náměstí, kde bude co nejmenší počet parkujících aut.
Starosta Zdeněk Nejdl dále řekl, že informativní zprávu k dopisu, který obdržel od krajského úřadu, budou mít i zastupitelé.