Co vlastně znamená domácí násilí? Domácí násilí je fyzické, psychické nebo sexuální, ke kterému dochází opakovaně mezi blízkými osobami. Intenzita násilných incidentů během doby narůstá. U ohrožené osoby to vede ke ztrátě schopnosti včas násilí zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah.

Nebojte se zavolat policii

Pokud se někdo ocitne v situaci domácího násilí, může vyhledat odbornou pomoc. Například tím, že navštíví Intervenční centrum pro pomoc osobám ohroženým domácím násilím, nebo se obrátí na Policii ČR, zavolá na linku 158. Přivolaný policista má podle novely zákona pravomoc posoudit, zda se jedná o domácí násilí, či naopak. Pokud vyhodnotí danou situaci jako domácí násilí, bude násilná osoba vykázána na deset dní z místa společného obydlí, kde k násilí docházelo. „Násilná osoba si většinou najde azyl, buď u svých příbuzných, rodičů, známých, prostě někam odejde. Pokud si během těch dní bude potřebovat vzít nějaké věci k výkonu povolání, tak může pouze s policejním doprovodem.
Po uplynutí deseti dnů se může vrátit do společného obydlí. Doba deseti dní je minimální doba na to, aby se ohrožená osoba, na které bylo násilí spácháno, dokázala vzpamatovat a začala řešit situaci,“
řekla psycholožka Marcela Škábová.

Muži se bojí mluvit

Každému by se mohlo zdát, že násilná osoba je pokaždé muž a ohrožená žena. Pravda je ale jiná. Jsou muži, kteří jsou také obětí domácího násilí. Rozdíl je však v tom, že u mužů se nejedná tak často o násilí fyzické, ale mnohem častější je psychické týrání. „Projevuje se to hlavně v průběhu manželských krizích, které přichází partneři řešit k nám. Problém je v tom, že muži nejsou ochotni o svých problémech hovořit. Mají pocit, že ztratili svoji hodnotu,“ dodala Škábová.

Máte problémy? Obraťte se na poradnu

V Rakovníku existuje Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Cílem poradny je pomoci lidem, kteří mají problémy v partnerských, manželských, rodinných a mezilidských vztazích.
Poradna slouží také k tomu, aby lidé našli půdu pod nohama a vrátila se jim schopnost řešit svůj problém.
„Někdy je pozitivní to, že se podaří utužit vztahy v manželství a soužití zachovat. Tam, kde dlouhodobě trpí účastníci rodiny, je pozitivním řešením rozvod. Je těžko měřitelné, co je úspěšné vyřešení. Další věc je, jaké úspěšné vyřešení vidíme my poradci a jak to vidí náš klient,“ uvedla Škábová.

Proč lidé přicházejí do poradny?

Každý rok provádí poradna statistiku, která uvádí, s jakými nejčastějšími problémy klienti přicházejí. Statistika je ovlivněna tím, co klient při vstupu do poradenského procesu uvede.
„Někdy se stane, že důvod, se kterým klient přišel je takzvaně zástupným problémem. Pak se ukáže, že jde o daleko závažnější problémy,“ dodala Marcela Škábová. Na prvních pozicích jsou problémové vztahy mezi dětmi a rodiči. Na dalším místě bývá odcizení krize vztahu, nevěra, úmrtí blízké osoby. Alkohol, který by se mohl stát největším problémem, není tak dominantní. Důležité je, jak ten alkohol dopadá na vztah.

Oběti násilí se bojí o svých problémech hovořit. Dělají však chybu. Jsou lidé, kteří jim dokážou pomoci.