První z nich byl lidový zvyk vynášení Moreny, následovalo Čištění studánek v podání dívek, závěr pak patřil jedné legrácce na motivy lidového zvyku, který se dělal o letnicích, a to volba ptačího krále. Tím byl nejlepší střelec. Střelce představovali kluci a ptáky dívky. Každé z vystoupení proložila písněmi kapela Borůvky.

S nacvičováním programu začaly Borůvky hned po Vánocích. „Letos je příprava festiválku hlavně prací Aničky Kodymové, protože já jsem byla hodně pracovně vytížená. Kdyby to nevzala do ruky Anička, nevím, jak by to dopadlo," svěřovala se Marie Podobová, vedoucí folklórního souboru Borůvky.

Pozvání od Borůvek vystupovat na festiválku dostal folklórní soubor Krušnohor. Přijeli tanečníci i muzikanti. Jaroslava Macháčková hrála na dudy: „Hrát na dudy je proženu docela těžké, zvláště na tyhle. Já jsem ale takový univerzální člověk. Celý život tancuji. Začínala jsem u Vycpálkovců, pak mě život zavál do Chomutova, kde jsme před třiceti lety založili soubor."

Kromě toho na festiválku vystupovali ještě další hosté. Odpoledne v klubu mládeže novostrašecký Čtyřlístek a děti z Mateřské školky Pavlíkov. Proč právě děti z Pavlíkova vysvětlila Marie Podobová: „Už loni jsme oslovili všechny školky v Rakovníku a ty nám daly košem. V Pavlíkově byli úžasní. Šli do toho s velkým nadšením. Paní učitelky šily sukně, zástěrky. Letos klukům ušily haleny. Patří jim za to velké poděkování."

Pavlíkovští předvedli odpustkový tanec Královničky. Ten zkraje tančili s Borůvkami. Tentokrát ho zvládli sami. Pak ještě představili zdramatizované lidové hry. V odpoledním programu v klubu dětí a mládeže je učili ostatní děti.
Mezi hlavní opory souboru Borůvky patří Simona Tvrzová, Gabriela Krunhanzlová a Natálie Matesová. Simonu nejvíc baví tancovat a vlastně i zpívat pěkně dohromady.

„Je to hezké, líbí se mi, že zase zavádíme zpět tu tradici. Gabrielu baví nejvíce dodržování tradic a staročeských her. I když zpíváme staré písně, tradice by se měly dodržovat, aby nevymřela česká kultura. Nejraději mám tanec Čištění studánek," vyjmenovala Simona. Natálka ráda dodržuje tradice, aby se lidé měli rádi jako dříve. „Líbí se mi i nosit kroj. Nikdo ho nemá a tak jsem vlastně výjimečná," zkonstatovala Natálka.