HLASUJTE: Pomůžete v případě kalamity s úklidem sněhu na chodníku?

Obce mají již vytvořený plán na odklizení a ošetření chodníků v zimním období, avšak ne všude bude chodník odklizen ihned a mnohde nebude odklizen vůbec. Problém může nastat v menších obcích, ale i v samotném Rakovníku. Například v Lánech není obec vybavena příslušnou „modernější“ technikou. K blížící se sněhové kalamitě, před kterou varují meteorologové, se vyjádřil starosta obce Karel Sklenička. „Není prostě v silách obce zajistit v době sněhové kalamity v jednom okamžiku úklid sněhu a ledu z chodníků v obci, a to v celém jejich dvanáctikilometrovém úseku. Nelze to zvládnout jak z finančních, tak ale i technických důvodů.“ Podobná situace zřejmě panuje i v dalších obcích Rakovnicka.

V Jesenici se snaží s vypětím všech sil. „Zatím nemáme hlášeny žádné stížnosti,“ sdělila starostka města Taťána Čížková, která dodala: „Museli jsme repasovat multikáru s radlicí a sypačem. Nejprve udržujeme hlavní chodník podél hlavní silnice, ale děláme, co můžeme.“ Podle slov starostky může o víkendu kvůli sněhové kalamitě nastat s údržbou chodníků problém.

V samotném Rakovníku je situace obdobná. Nejprve budou ošetřeny podle slov radnice nejvíce frekventované chodníky, poté až ty ostatní. Jedno je už ale nyní jisté. Náklady na údržbu chodníků vzrostou oproti minulým rokům až o dvojnásobek. „V minulých letech bylo vyčleněno v rozpočtu 3,5 – 5 miliónů na zimní údržbu. Nyní předpokládáme až dvojnásobné navýšení,“ konstatoval starosta města Rakovník Zdeněk Nejdl.