Zatímco policisté se snaží šoféry nerespektující silniční předpisy z těchto míst vyhnat, řidiči argumentují absencí odstavných ploch. Za parkování ale nechtějí platit.

V některých městech už v minulosti zavedli vyhlášku zakazující stání aut těžších než 3,5 tuny jinde, než v místech k tomu určených, někde pro změnu instalovali dopravní značení na důležité silniční tahy a navádějí kamiony na prozatímní odstavné plochy, nebo parkoviště.

„V Kladně neevidujeme pravidelný problém s odstavenými kamiony. Strážníci řeší ojedinělé případy především v sídlištích. Řidiči k odstavení vozu využívají parkoviště u Průmyslové zóny KladnoJih u bývalého Sázavanu, nebo u areálu někdejší Poldi. Parkování je zde zdarma. Nemůžeme očekávat od každého řidiče znalost místních vyhlášek, proto na všechny dopravní informace řidiče upozorní dopravní značení," vysvětlila Deníku mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková, proč město Kladno nemá žádnou obecnou vyhlášku týkající se parkování kamionů.

Stejně k tomuto problému přistupují i v dalších městech, například Berouně či Příbrami. Tady se spoléhají na dopravní značení, které řidiče naviguje na odstavné plochy, a také na policisty. „Řidiči smějí ve městě parkovat pouze na parkovištích vyhrazené pro kamiony, která jsou zpoplatněna. V případě, že parkují mimo tato označená místa, hrozí jim pokuta," uvedl František Marek, zaměstnanec odboru dopravy Městského Úřadu Hořovice.

Zásadní problém podle úředníků a i policistů je ten, že řidiči nechtějí za stání platit. „Nikdo by mi náklady za stání na hlídaném parkovišti neproplatil. Je to těžké. Ale nevím, jak situaci vyřešit. Vyhánějí nás mnohdy i od čerpacích stanic ve městě," řekl Deníku kamioňák Michal Vydra.

Nejprve domluva

V téměř každém městě jsou lokality, kde řidiči kamionů parkují velmi často, přestože se nejedná o parkoviště. Příbramští policisté například mimo jiné řeší nejčastěji zaparkované kamiony v odbočovacím pruhu nedaleko nákupního centra v Evropské ulici. „Právě v tomto místě kamiony řešíme. Není to žádné parkoviště, ale dost často zde postávají. Když nepomůže domluva, řešíme to pokutou," popsala mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

„Pro policisty není problém udělovat řidičům neustále postihy. To ale není systémové řešení," řekla už dříve vedoucí Dopravního inspektorátu v Rakovníku Ladislav Heller, když se ve městě řešila absence centrálního parkoviště. Policisté sice řidiče upozorňovali a nabádali je k přeparkování, ale nebylo kam.

Stížnosti ovšem v Rakovníku přetrvávají. „Parkování kamionů řešíme každý týden s městskou policií. Řidiči nechtějí za parkování platit," řekla Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice.