Také Pustověty jsou totiž členem dobrovolného svazku obcí „Kanalizace a voda Křivoklátsko". Do plánů na projekt už obec investovala 848 tisíc korun, a to bez velkého efektu. Na obec se 140 obyvateli je částka 848 tisíc korun skutečně ohromná. „A investovali jsme nejen my, ale všechny obce v tomto svazku, a tím, že se realizace stavby zastavila, jsme všechny tyhle peníze vlastně vyhodili z okna což je strašné," zdůraznila Alena Klobásová s tím, že za tak velké peníze, které dala obec do příprav projektu, mohli v Pustovětech udělat mnoho jiných nutných oprav.

„Kanalizaci přitom zásadně potřebujeme. Situace je u nás v tomto směru, stejně jako mnoha dalších obcích na Rakovnicku, celkově velmi neutěšená," uvedla Alena Klobásová. Nutnost kanalizace právě v Pustovětech, které leží v krásném přírodním prostředí, je nabíledni. „Jsme v chráněné, rekreační oblasti a je až neuvěřitelné, že nikomu nevadí, když se třeba v létě za horkého počasí vypouští odpadová voda do Rakovnického potoka. Nechápu, že se o změnu tohoto stavu také nezasadí štáb ochrany. Že je jim to jedno, co se vypouští do Rakovnického potoka, potažmo do Berounky," zdůraznila dále Alena Klobásová.

Na plánovanou výstavbu kanalizace vedení obce poctivě spořilo, neboť nechtělo obec neúměrně zadlužit. „Teď jsou peníze pryč a stát to nezajímá, přestože se jedná o peníze daňových poplatníků. To také dost dobře nechápu. Trochu peněz nám sice zůstalo, ale je to stejně tak málo, že nevíte, na kolik hromádek je máte rozdělit a kde začít investovat v první řadě, protože obce mají peněz katastrofálně málo," konstatovala dále Alena Klobásová.
Před lety se v Pustovětech dělal obecní vodovod a bývalá starostka nechala zpracovat také projekt na malou čističku. „Pak se ale přešlo na velký projekt, neboť všichni odborníci říkali, že čím menší čistička, tím větší problémy. Tak jsme se dali směrem velkého projektu."Dnes už by ale obec musela nechat zpracovat projekt nový, za další peníze. „Jsou už jiné normy a vlastně vše je jinak. Museli bychom jít do toho znovu, absolutně od píky. Je to marnost nad marnost," povzdechla si Alena Klobásová.

Na Dni malých obcí je prý starostům vždy zdůrazňováno, že jsou nejlepšími hospodáři, že obce nezadlužují. „Jenže nám nic jiného nezbývá. Máme malou hromádku, ze které musíme vyžít a ještě chceme ušetřit nějakou tu korunu. Jenže ani to kolikrát nestačí," popsala Alena Klobásová.
Pustověty mají například v majetku šest mostů! „Nejvíce nás trápí most přes Rakovnický potok tady přímo v obci. Je ve velmi špatném stavu. Pokud by se měl nechat opravit, tak se pohybujeme okolo částky deseti milionů korun! Máme na něj posudek, ale zatím nebyla vyhlášena žádná dotace, kam bychom se vešli. Chtěli bychom to zkusit přes krajský úřad a FROM. Takže uvidíme na podzim. Ale těch bolestí máme, jak jsem již zmiňovala, v obci vícero," dodala Alena Klobásová. Vodu tedy v Pustovětech mají vlastní, ale je na ni připojena jen polovina obyvatel. „Kdyby se připojili všichni, protože by měli málo vody ve studních, tak by určitě nastal další problém," řekla Alena Klobásová.

Peníze nezbývají zákonitě ani na údržbu starých objektů v majetku obce. „Na Dni malých obcí nám bylo zdůrazňováno, abychom je nenechávali ladem. Abychom si nemysleli, že ušetříme peníze, když je do nich nebudeme dávat. Ale kde je máme vzít? Máme tady třeba starou školu, kterou bychom moc rádi zrenovovali. Potřebujeme opravit pohostinství, kde je krásný sál, nebo objekt bývalého krámu. Tyto budovy jsou vcelku v dobrém stavu, ale všechny potřebují, aby se do nich investovaly peníze, které nemáme. A když by se nám podařilo nějaké sehnat, ušetřit, tak je dilema, kam investovat dřív," popisovala starostka, které záleží na tom, aby Pustověty vzkvétaly a omladily se. „Není tady kanalizace, není tady pořádný mobilní příjem, není tady internet. To vše v dnešní době mladé lidi zajímá. Nač je tedy máme nalákat? Je tu sice krásně, ale to k životu nestačí," dodala ještě Alena Klobásová.
V sobotu se dozvíte, že se ale přesto v Pustovětech v něčem blýská na lepší časy.