Stručný přehled
2014   159  9
2010   107  6
2006   140  7
2002   137  9
1998   146  7
1994   108 10
* první je uveden volební rok, dále celkový počet kandidátů a poté počet polit. stran, hnutí a uskupení. Zdroj: ČSÚ, www.volby.cz

O post rakovnických zastupitelů usiluje v letošních komunálních volbách rekordní počet kandidátů, a to sto padesát devět z devíti politických stran, hnutí a uskupení. Zatímco někteří Rakovničané jsou s vysokým počtem kandidátů spokojení, někteří tento optimismus brzdí. Podle nich by se totiž mohla jen stěží hledat v zastupitelstvu při řešení důležitých otázek, jako například nutná rekonstrukce plaveckého bazénu, možné převzetí sportovní haly do majetku města či parkování v centru města, shoda.

Před čtyřmi lety to v Rakovníku vypadalo, že zájem o komunální dění ve městě opadá. V roce 2010 se totiž o místa v jednadvacetičlenném zastupitelstvu ucházelo pouhopouhých sto sedm kandidátů, což bylo o třiatřicet kandidátů méně, než v komunálních volbách v roce 2006.

V letošních komunálních volbách se však o post v rakovnickém zastupitelstvu uchází sto padesát devět Rakovničanů, čímž byl překonán rekord z roku 1998. Tehdy v komunálních volbách o hlasy rakovnických voličů usilovalo sto čtyřicet šest zájemců ze sedmi politických uskupení, zatímco v letošním roce jsou kandidáti rozděleni do celkem devíti partají či hnutí.

„Je to asi dobře, že se lidé zajímají o politiku ve městě, kde žijí," nechal se slyšet Ladislav John. Podle něj není až tolik důležité, za jakou stranu dotyční lidé kandidují, ale že vůbec někde jsou.

„Lidé si je, pokud jsou jim sympatičtí a věří jim, vykroužkují."

S tím ale někteří nesouhlasí. Podle nich mohou komunální volby kvůli vyššímu počtu kandidátek dopadnout tak, že si budou jednotlivá uskupení či partaje trvat na svém a k dohodám bude docházet jen stěží.

„Myslím si, že občanští demokraté si neměli nechat utéct své kandidáty. Pravice v Rakovníku bude dost roztříštěná, těžit z toho bude akorát levice. Na tak velké město, jakým je Rakovník je, je tady na můj vkus až moc kandidátek," řekla Eva Jirásková.

Komunální volby se konají 10. a 11. října. V ten samý termín se koná také první kolo senátních voleb za týden je pak na programu popřípadě druhé.