Od deseti hodin začala v kostele sv. Vavřince poutní mše, kterou celebroval kardinál Dominik Duka, jenž ve svých klidných a srozumitelných slovech připomněl sv. Vavřince i letošní osmičkový rok s potlačením sobectví v každém z nás a vyzdvihnutím pomoci druhému.

Poté se za velkého zájmu veřejnosti odebral k požehnání kříže před kostelem a nového zvonu sv. Vavřince, který byl vystaven na nově zrekonstruovaném náměstí. Tady jsme zastihli i starostu Senomat Tomáše Valera: "Pro nás je to velmi slavnostní chvíle, když jsme začali uvažovat o novém zvonu, oslovili jsme k jeho žehnání arcibiskupství, které nám promptně vyšlo vstříc a pan kardinál k nám ochotně přijel."

Křivořezání 2018 ukončil Hradišťan.
Křivořezání 2018 ukončil Hradišťan

Jak je to vlastně s bývalými zvony a tím novým? "Bývalé zvony, které tu byly z druhé poloviny 18. století, vzaly za své během dvou světových válek. Ten nový, který váží 325 kg, bude během čtrnácti dnů umístěn v senomatské barokní dřevěné zvonici, poděkování patří všem, kteří se o to zasloužili. Už sbíráme prostředky na druhý, který bude ještě větší."

Jak nový zvon zapadá do celkové rekonstrukce náměstí? "Snažili jsme se sladit kostel, školu a další budovy, změny na náměstí s vodními prvky nás vyšly na 5,5 milionu, rekonstrukce úřadu městyse a kulturního domu na další skoro dva miliony, ale celkově to stojí a ještě bude stát za to."

Kardinál Dominik Duka po žehnání novému zvonu sv. Vavřince ještě požehnal praporu Sboru dobrovolných hasičů Senomaty i fotbalistům, kteří letos slaví své založení z roku 1928.

Nedělní dopoledne na náměstí Karla Buriana zakončila zpívaná česká hymna i společná slova i focení s panem kardinálem, jehož bezprostřední a moudré charizma si získalo zájem všech přítomných.

Alkehol opět vystoupil v Lužné. Předskakovali mu E. O. S.
OBRAZEM: Alkehol rozbouřil luženskou Mlatu