Čtyřproudá rychlosilnice, která naváže od Strašecí a protne Rakovnicko, by měla začít růst do dvou let. Situace na dnešní karlovarce už je neudržitelná.

Představujete si pod pojmem vesnice klid a čistý vzduch? Tak na to v tomto případě můžete zapomenout. Hluk přesahující normy, škodliviny z výfukových plynů, praskliny na domech kvůli přetížené nákladní dopravě a nebezpečí hrozící na přechodech. To jsou nejčastější problémy vesnic, kterými prochází silnice R6 spojující Prahu s Karlovými Vary. Starostové obcí jsou bezmocní, protože na novou silnici, která by minula jejich obec, si kvůli nedostatku finančních prostředků počkají ještě pěkně dlouho.

Navíc karlovarka je i podle statistik dopravních policistů nejčastějším místech tragických nehod. Svědčí o tom i dvě červencová úmrtí nedaleko Bucku (RD informoval)

Hořesedly
„Před nedávnem u nás byl Vladislav Fišer z Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD), který nám s problémem prasklin na domech způsobené přetíženou nákladní dopravou nepomohl, protože na to podle jeho slov nejsou peníze. Není to zdaleka jediný problém, se kterým se potýkáme. V obci je zoufale málo chodníků. Lidé z krajních částí obce často chodí po frekventované komunikaci, což je značně nebezpečné,“ stěžuje si starosta Hořesedel Miroslav Kozel. Výjimkou tudíž nejsou ani nehody v obci. Bohužel starosta dodává, že dokonce měli asi už deset střetů místních obyvatel s auty. „Řidiči nerespektují předpisy a na přechodech vám nezastaví. Přejít silnici z jedné strany na druhou je v hustém provozu prakticky nemožné,“ doplnil starosta Miroslav Kozel.

HořovičkyTento problém se netýká pouze Hořesedel. Stížnosti řeší i starosta obce Hořovičky Ivan Fides. „Obec zaznamenává několik stížností ročně hlavně z řad starších občanů, kteří zde žijí delší dobu. Pro nás je silnice velkou zátěží a to hlavně kvůli hustotě provozu, která má na svědomí nadměrný hluk, otřesy a praskliny na domech kolem silnice,“ řekl starosta Ivan Fides. Ani v téhle vesnici není snadné dostat se na druhou stranu silnice a to i v místě přechodu. Starosta obce dále upozorňuje na skutečnost, že silnice je nebezpečná pro občany z okolních vesnic, kteří do Hořoviček jezdí na kole na poštu, nebo si nakoupit, protože v jejich obci tato možnost není. „Nová rychlostní silnice, která by obci velmi pomohla, se stále odkládá. ŘSD už zahájilo územní řízení. Následně by mělo dojít k výkupu pozemků a k žádosti o stavební povolení. Ovšem nepřímo jsme se dozvěděli, že už je časový skluz v projektové přípravě a zahájení výstavby by se mělo posunout o rok, či dva,“ řekl starosta Fides. Místní obyvatelka Kristýna Zornová, která bydlí dva metry od cesty, u silnice vyrostla. Podle ní je to s hlukem stále neúnosné. „Nemůžu ani otevřít okno, protože bych neslyšela vlastního slova. Aspoň se přestavil úsek s nepřehlednou zatáčkou, kde nehody byly na denním pořádku,“ nechala se slyšet Kristýna Zornová.
Hořesedly a Hořovičky jsou obce, kde silnice vede přímo prostředkem obcí po celé délce, a proto jsou opravdu nejvíce zatížené.

Krupá
Za to obec Krupá podle tamního starosty Jiřího Klátila se silnicí problém nemá, protože si na ni jejich občané už zvykli. „Cesta někudy vést musí, bohužel je to i přes naši obec,“ vyjádřil se stručně k celé věci starosta.

KrušoviceStížnosti nemají ani v obci Krušovice, která je hned další v pořadí, kudy silnice vede. „Jediné, na co si občané stěžovali, byl špatně viditelný přechod, který jsme už přetřeli novou barvou,“ odpověděla na naší otázku starostka obce Eva Hůlová.

Řevničov
Poslední obcí na Rakovnicku, která se potýká s problémy podobně jako Hořesedly a Hořovičky, je Řevničov. „Občané vědí, že dokud nebude nová silnice, budou to muset vydržet. Konkrétní stížnosti na hluk a otřesy nemáme, ale řešili jsme problém s nedodržování rychlosti. Snížit rychlost na míň než padesát nám nepovolili, a tak jsme to vyřešili značkami upozorňující na policejní radar,“ sdělil starosta Řevničova Jiří Petráček. Jako problém ještě starosta vidí malé děti, které bydlí u silnice. Nehody se naštěstí podle něj nestávají tak často. „Nejvíce nehod bývá u výjezdu od obchodního domu. Všeobecně vyjet z vedlejší silnice na karlovarku je oříškem pro každého řidiče. Čekat můžete i deset minut,“ zdůraznil starosta Řevničova.