Oslavy stého výročí vzniku Československa budou v Rakovníku vrcholit s blížícím se oficiálním datem vzniku republiky. Nejprve v sobotu večer 27. října pořádá Kulturní centrum Rakovník koncert nazvaný "100 let republiky". Následující den pak dojde, stejně jako v dalších městech a obcích v České republice, k slavnostnímu vysázení lípy u kostela svatého Bartoloměje. ,,Oslavy vyvrcholí v prostorách rakovnických kasáren, kde dojde k odhalení pomníku Milana Rastislava Štefánika," řekl starosta města Pavel Jenšovský. Ten dále sdělil, že se ve městě průběžně konají ještě další akce spojené s výročím Československa. Pořádají je nejrůznější subjekty, například Městská knihovna Rakovník, Kulturní centrum Rakovník, rakovnické muzeum a podobně.

Podle některých Rakovničanů by dokonce stálo za to, aby minimálně centrum města bylo alespoň v některých místech vyzdobeno státními barvami. ,,Květiny se dají nakombinovat, stejně tak si myslím, že možná by stálo za to, kdyby i česká vlajka visela na historických bránách," míní seniorka Daniela Dvořáková. Naopak její synovec by si přál, aby ve městech kromě české státní vlajky byla umístěna i vlajka Evropské unie. ,,Patříme do Evropy, hlásili jsme se i kdysi k západním zemím. Podle mne by to bylo správné," řekl Milan Kučera.

O tomto kroku radnice neuvažovala, vlajka Evropské unie se na budově radnice ale rozhodně neobjeví. "Jsme sice součástí Evropské unie, nicméně každý stát si zachovává identitu a tradice své národnosti," reagoval na slova Milana Kučery Pavel Jenšovský.

Dalším aktem k oslavě republiky je výsadba stromů. Ve státní svátek vysadí lípu například v obci Skryje. Při slavnostním aktu, který začne úderem 14. hodiny, vystoupí Skryjský pěvecký sbor, místní spolky a občané. Podobný program chystají v Rousínově, Mutějovicích a dalších obcí. I na hradě Křivoklát dojde k vysazení nové lípy, a to na zdejším předním nádvoří. Až do března letošního roku tu dlouhých dvě stě let lípa nádvoří zdobila. Stav stromu, který odborníci sledovali, se ale zhoršoval, až nakonec bylo rozhodnuto o jejím pokácení. Podle kastelánu hradu Petra Slabého je na hradě vzpomínka na letitou lípu v době uříznutého koláče z kmenu stromu. O státním svátku 28. října v rámci akce Pocta tradicím první republiky vysadí na hradě na nádvoří nový strom.

Masarykovy Lány

V lánském muzeu, kde je také umístěna jezdecká socha prvního československého prezidenta Tomáše Garriquea Masaryka, připravují rovněž oslavy. Navíc v průběhu roku se tu konají výstavy a akce spojené právě s prvním prezidentem. Ten pobyt na zdejším zámku miloval.

O prázdninách k tomu začala v Lánech stavba historické oborní brány. Ta se tak na původní místo vrátí po dlouhých šedesáti letech. Znovuobnovení historické brány by mělo stát zhruba 1,1 milion korun, úprava okolního prostranství pak 3,8 milionů korun.

"Myšlenkou znovuobnovení Lánské brány se zabýváme už několik let. Vždy jsme ovšem našli nějakou důležitější investiční akci, kterou bylo nutné upřednostnit. Když jsme připravovali rozpočet obce pro letošní rok, řekli jsme si, že výročí založení Československa je ideální dobou realizace. Brána na tom místě bývala dominantou," uvedl lánský starosta Karel Sklenička.