Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza hasičárna: Roztočtí stále čekají na podpis

Roztoky – Řadu let se obec Roztoky snažila získat na budovu integrovaného záchranného systému dotaci. Impulzem pro výstavbu nové hasičské zbrojnice, která by nahradila chátrající stodolu, byl rok 2008.

8.6.2016
SDÍLEJ:

Starostka Lenka PeterkováFoto: Jana Elznicová

Snahou obce bylo zbourat nevyhovující hasičárnu v lokalitě zvané Chaloupky a na jejím místě postavit zcela novou budovu. „Ta by sloužila nejen hasičům, ale i zdravotním záchranářům, kteří mají v Roztokách také své stanoviště," popisoval kdysi pro Rakovnický deník tehdejší starosta Vladimír Melč a dodal: „Paradox je, že tento projekt nebyl jen pro Roztoky. Byl pro celé Křivoklátsko. Místní hasiči jsou totiž zařazeni v kategorii JPOII jako pohotovostní a záchranka zasahuje v rámci celého Křivoklátska." I to byl pádný důvod k tomu, proč Roztočtí nechtěli čekat a nakonec se rozhodli, že budovu postaví z prostředků obce. Práce byly svěřeny renomované kladenské firmě, která prý práci odvedla dobře. Ale nastal problém. Současná starostka Lenka Peterková uvedla: „Nebylo správně postupováno už při začátku stavebních prací, protože podle zákona o obcích by měly být smlouva o dílo 
a zadávací dokumentace 
k výběrovému řízení, na jehož základě byla vybrána společnost jako zhotovitel stavby, schváleny zastupitelstvem. To se ale nestalo."

Obec si následně nechala udělat právní rozbor. Právníci pak podle Lenky Peterkové zhodnotili situaci tak, že smlouva, která byla uzavřena mezi obcí a stavební firmou, je neplatná. „Následné kroky, které se vznikem budovy souvisely, jsou tedy rovněž neplatné," popsala, co konstatoval právník obce, Peterková.

A od toho se vyvíjí stav, který nastal a stále ještě trvá. Obec je samozřejmě povinna postupovat v souladu se zákonem o obcích. To se nestalo a porušení této povinnosti způsobuje neplatnost smlouvy o dílo. "Kdybychom budovu zkolaudovali za současného stavu, došlo by k prvozápisu do katastru nemovitostí na základě této kolaudace. To ale není možné," konstatovala Lenka Peterková. Dílo vzniklo na základě neplatné smlouvy, a tak je jeho skutečným vlastníkem zhotovitel!

Současné zastupitelstvo se tedy snaží tento stav věcí napravit. „Abychom mohli napravit nesprávný postup bývalého zastupitelstva, je třeba podepsat s firmou dohodu o narovnání, která by měla deklarovat, že vlastníkem hasičárny je obec," vysvětlila Lenka Peterková. Obec proto podle Lenky Peterkové stále jedná s firmou, která hasičárnu stavěla. „Oslovili jsme ji několikrát. Prý s tím nemají žádný problém, ale dokument podepsat nechtějí. Což nám přijde jako podivné," konstatovala Lenka Peterková s tím, že ale jednání je to v tuto chvíli na mrtvém bodě.

Požádali o stanoviska Ministerstvo vnitra České republiky a také Katastrálního úřadu v Rakovníku. „Chceme na katastru, aby nám řekli, zda je možné případně zkolaudovanou stavbu zapsat a v budoucnu už nikdy nezpochybnit její vlastnictví," vysvětlila Lenka Peterková. Obec jako řádný hospodář musí podniknout všechny kroky, kterými by nevystavila právní jednání dalším finančním nákladům. „Zatím je to zhruba měsíc. Čekáme, že by každým dnem stanovisko mělo přijít," doplnila ještě k dlouhodobé kauze Lenka Peterková.

Autor: Jana Elznicová

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Texty bývají nudné. Známý karikaturista z Rakovníka Milan Kounovský ty svoje volební lístky vylepšil svými kresbami. "V televizi ráno říkali,  že se může nejen kroužkovat, ale i malovat. Tak jsem si pro lepší rozhodování nejdříve maloval ...," napsal na s
AKTUALIZUJEME
85

OBRAZEM: Parlamentní volby v Rakovníku

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

I. B třída: Dočká se Lužná prvních bodů

Rakovnicko - Fotbalisty Sparty Lužná čeká v dalším kole I. B třídy Braškov, dočká se nováček prvních bodů v soutěži?  

V sobotu si pochutnáte na grilovaných rybách

Lišany /FOTOGALERIE/ - Rybáři z místní rybářské organizace v Rakovníku vylovily z rybníka v Lišanech zhruba dvanáct metráků ryb. Největší výlov pořádají ale až tuto sobotu, a to na Žákovském rybníku u Šamotky. Těšit se můžete nejen na zajímavou podívanou, ale chybět nebude ani grilování a ochutnávka ryb.

Volby na Rakovnicku: i cestou do hospody

Rakovnicko /INFOGRAFIKA/ - Už jen několik málo hodin dělí občany naší země od začátku letošních parlamentních voleb. Jen na Rakovnicku zamíří do volebních místností desítky tisíc voličů. Vše vypukne úderem dnešní čtrnácté hodiny, což je i čas, kdy se volební místnosti v sobotu uzavřou a začne netrpělivě očekávané sčítání hlasů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení