Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza na Masarykově obchodní akademii: Jaký je názor hejtmanky?

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Přestože školní rok na Masarykově obchodní akademii (MOA) už pro studenty i učitele dávno skončil, problémy mezi nimi a vedením školy zůstávají nevyřešené.  

23.7.2017 1
SDÍLEJ:

Na hejtmančin úřední den v Rakovníku dorazila kromě ostatních lidí také skupina protestujících proti současnému dění na MOA Rakovník. Jednání však příliš úspěšné nebylo.Foto: Deník / Koděrová Kristýna

I proto se opět část protestujících sešla s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Ta do Rakovníka tento týden přijela v rámci svého úředního dne. Jednání s ní ale protestujícím přineslo spíše rozčarování.

Na nádvoří Muzea T.G.M., kde středočeská hejtmanka otevřela svou mobilní kancelář, se kvůli sporům na MOA sešli opět jak zástupci studentů, tak rady rodičů, někteří rodiče i učitelé. Celkem asi 15 lidí. Byl tu i bývalý ředitel školy Miloslav Blecha.

Konkrétního řešení a postupu se však přítomní od hejtmanky nedočkali. Na dotaz, zda kraj neuvažuje o novém výběrovém řízení na pozici ředitele školy, odpověděla: „V tuto chvíli nemáme důvod k tomu, abychom paní ředitelku odvolávali či dělali nové výběrové řízení. Všechny kontroly, které byly ve škole provedeny, vyšly bez závad, a to včetně České školní inspekce. Pokud chcete odvolat vedoucího pracovníka, musíte mít k tomu pádné důvody. A ty my v tuto chvíli nemáme.“

Ony pádné důvody, které by musely v takovém případě nastat, jsou podle hejtmančiných slov například porušení rozpočtové kázně či jisté machinace s majetkem. Jedním z důvodů by byl i špatný výsledek České školní inspekce. Právě ta však ve škole dle hejtmanky nenašla žádné pochybení a stejně tak i ostatní kontroly proběhly zcela v pořádku. 

Hejtmanka k tomu ještě dodala:

„Žádné pochybení tam není. Pokud nepřijde nějaký vnější podnět, který budeme znovu prošetřovat, a potvrdí se, tak v tuto chvíli nemáme pádné důvody k tomu, abychom vyhlašovali výběrové řízení.“

DOSAZENÁ ŘEDITELKA

Novým výběrovým řízením by ale mohla současná ředitelka školy Radka Soukupová svoji pozici obhájit. Na post ředitelky byla před téměř třemi lety dosazena vedením kraje. Konkurz na ředitele vyhlášený v červenci 2015 totiž tehdy vyhrál zástupce ředitele Emanuel Vambera, který dostal letos v červnu od ředitelky Soukupové výpověď pro nadbytečnost a v novém školním roce do školy po 14 letech nenastoupí.

„Paní ředitelka byla do pozice obsazena jiným vedením kraje, než je naše a my bychom měli vyhlašovat výběrové řízení tehdy, když něco není v pořádku. Pokud se bude vyhlašovat výběrové řízení, tak jedině v tom případě, že paní ředitelka na místě nebude. Ale v tuto chvíli je. Takže nemáme možnost řešit situaci jinak, než jak ji řešíme,“ vysvětlila hejtmanka a dodala: „Trochu mě mrzí, že učitelský sbor se přidal ke studentům a část učitelů stojí za paní ředitelkou a další část je proti ní.“

JEDNÁNÍ BEZ VÝSLEDKU

„Šel jsem na jednání s tím, že nám paní hejtmanka řekne, jaké jsou naše možnosti a vyjádří nám svojí náklonnost v řešení našeho problému,“ přiznal po skončení schůzky rozčarovaný zástupce studentů Daniel Kouba.

O spíše skeptickém výsledku mluvili i bývalí zaměstnanci školy. „Jestli se něco vyřešilo, to nevím, protože paní hejtmanka pouze sbírá informace, které jsme se jí snažili poskytnout jak ze strany kantorů, tak i žáků a hlavně rodičů. Uvidíme, jak na to zřizovatel školy, krajský úřad, bude reagovat,“ uvedl Miroslav Blecha s tím, že má obavy, aby celá věc přes letní měsíce neutichla. Podle něj je hlavní to, že jsou nespokojené děti a jejich rodiče. A právě rodiče dětí se snaží celou kauzu vyřešit co nejdříve. V září totiž začne nový školní rok, ve kterém už musejí mít rozmyšleno, zda dítě do školy pošlou, nebo ne.

To si uvědomuje i učitelka matematiky a informatiky Kateřina Pelcová, která se jednání s hejtmankou účastnila také: „Jestli opravdu nemají žádné možnosti, jak situaci řešit, tak doufám, že ten současný postup bude nějak fungovat. My jsme na začátku týdne odeslali nějaké materiály radnímu Janu Skopečkovi, tak uvidíme, jestli nějak zareaguje a kam to povede.“

ODEJDE DALŠÍ?

Právě Kateřina Pelcová měla na starosti zprávu webových stránek školy i její facebookový profil. Měla. Na začátku tohoto týdne se ale právě na Facebooku objevil její vzkaz, že této práce byla zbavena.

„Velice mě to mrzí, ale vedení školy požaduje, abych správu stránky předala Mgr. Kolocovi,“ napsala jako poslední příspěvek Kateřina Pelcová. V něm stálo i následující prohlášení: „Je to práce, kterou jsem dělala velmi ráda a troufám si tvrdit, že dobře. Jasně jsem dala paní ředitelce najevo, že mám zájem i nadále spravovat školní web i Facebook a vždy jsem zde provedla vše, co si přála, i když jsem s jejími kroky (například jistou cenzurou) nesouhlasila. Její rozhodnutí, které mi dokonce ani neoznámila osobně, ale jen prostřednictvím pana Koloce, vnímám jako trest za moji neloajalitu a rozhodně s ním nesouhlasím.“

Deník tedy zajímalo, zda po tomto kroku ze strany vedení školy na ní bude i nadále působit jako učitelka.

„Takové jednání mě opravdu naštvalo. Jednak proto, že tu práci mám ráda a dělat ji i nadále chci, což jsem paní ředitelce řekla. Za druhé proto, že cítím, že na škole zřejmě nejsem chtěná. Ačkoliv učím matematiku a informatiku, což by se škole hodit mělo. Je pravda, že co se týká učení, tak jsem paní ředitelce řekla, že na to tolik času mít příští rok nebudu. Ale za takových podmínek ho mít ani nechci. Jde mi o celkové jednání,“ nechala se slyšet učitelka Kateřina Pelcová.

Přijde tedy MOA s novým školním rokem o dalšího člena pedagogického sboru? Vyloučené to není.

Odchody učitelů:


  • Josef Podpěra IT výpověď pro nadbytečnost začátek roku 2016
  • Ludmila Šímová matematika a IT podala výpověď v květnu 2017
  • Irena Jiráňová ekonomika, účetnictví výpověď pro nadbytečnost v červnu 2017
  • Emanuel Vambera tělocvik a občanská nauka výpověď pro nadbytečnost v červnu 2017
  • Marek Pavlík dějepis a němčina podal výpověď v červnu 2017

Autor: Kristýna Koděrová

23.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Hředle zdolaly ve šlágru Olympii a jsou v čele

Rakovnicko – Okresní přebor Rakovnicka má nového lídra. Jsou jím Hředle, které ve šlágru 8. kola zdolaly rakovnickou Olympii 5:3. Nováček z Rynholce se po vynikajícím úvodu trochu zadrhl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení