Soutěž pořádala Střední zemědělská škola v Rakovníku. Návštěvu tady jak se patří pohostili. Při zahájení účastníci dostali čaj a buchtu, kterou upekly kuchařky v jídelně.

Pak už se dvojice rozdělené do dvou kategorií pátá a šestá a sedmá, osmá a devátá třída pustily do zápolení.

„To je pluh, vedle sekačka, brány a tady je obracečka,“ sypou ze sebe s bravurou kluci ze Základní školy v Pavlíkově. První otázka „Poznáš zemědělské stroje“ pro ně byla hračkou. Tihle kluci totiž jenom nesedí u počítače, ale běhají po poli a jsou všude, kde se mihne nějaká technika.

„Oni se vyznají i ve všech různých typech, mají na to i nějaké hry,“ potvrdila paní učitelka Bohumila Koutecká. Soutěž ve škole přivítali s radostí. Ke konci roku se moc neučí a tak mají žáci pěknou zábavu a je to pro ně zajímavé.

Z Pavlíkova přijely děti od druhé do páté třídy s tím, že ti malí nebudou ani soutěžit. „Ale nakonec se přihlásili všichni,“ řekla s úsměvem Koutecká.

K dalšímu stanovišti „Trocha anatomie“ odvedli dvojice třeťáci ze zemědělky. Ti také všechna stanoviště obsluhovali a bodovali splnění úkolů.
„Kde má kráva kohoutek a kde slabinu?“ některé soutěžící trochu překvapilo. Ale nakonec po chvíli přemýšlení a někdy i s malou nápovědou úkázali na modelu krávy správné místo.

Do konírny účastníci nakoukli při určování zbarvení koně. Hned vedle se přesvědčili, že ruční dojení není žádná hračka, když se většinou marně pokoušeli podojit gumové vemeno.

Ve zkušeného zootechnika se na chvíli proměnili při odhadu hmotnosti prasat. Poznat udidlo, ohlávku, části dojicího stroje nebo ušní známky některým řádně zamotalo hlavu a co teprve siláž, krmná pšenice a sušené mléko! To někteří nepoznali, ani když ho ochutnali. S polními plodinami na tom byli lépe. Děti správně určily chmel, pšenici, žito, jetel.

Kromě praktické části na deseti stanovištích soutěžící vyplňovali test s otázkami typu: „Kolik mláďat může mít nejvíce koza, kolik mléka nadojí kráva za rok?“

Ty, co se zrovna nepotili při otázkách, čekala jízda traktorem. Pod vedením instruktora se projeli po dvoře. Vyzkoušet si to chtěli hlavně kluci. Není divu, že se tady vytvořila pořádná fronta.

Ostatní zatím nahlédli do porodny prasnic. Pochovat si malé sele bylo pro některé nezapomenutelným zážitkem. To vše doplnil zasvěceným výkladem o chovu zootechnik Pavel Topka.

Soutěžní otázky vymyslela profesorka Jana Urbanová. Co by tak mohly děti zvládnout, odhadovala podle svého syna. Podle výsledků zase uvidí, jaké otázky má zařadit příště. „Se soutěží mi pomáhali dobrovolníci ze třeťáku, ostatní šli na praxi. Chtěla jsem, aby se tady děti cítily dobře,“ vysvětlila.

Akci dobře zhodnotil i ředitel školy Ivan Kup: „Obesílali jsme všechny školy, někteří ředitelé už měli svůj program. Nakonec k nám přijelo šedesát pět dětí z rakovnického gymnázia, pavlíkovské základní školy a z Druhé a Třetí základní školy v Rakovníku. Myslím, že je to bavilo a byly nadšené. Příští rok se chystáme soutěž zopakovat.“

Soutěž podpořil Úřad Středočeského kraje, Okresní agrární komora v Rakovníku, regionální zemědělské podniky. „Všem, kteří se na soutěži podíleli, patří velký dík,“ uzavřel Ivan Kup.