Někteří mají rádi osvědčená místa, jiní, jako například majitelka salonu v Novém Strašecí Jitka Hejhalová, upřednostňují ta, která jsou mimo hlavní zájem. „Mám ráda, když jsem někde sama, takže chodím hodně na lesní rybníky, jako například Kraclák, nebo na rybníky mezi Rudou a Novým Strašecím. Letos je ovšem počasí jaké je, voda jaká je, takže rybníky jsou hodně prorostlé travinami, jezdíme tedy i do zatopených lomů – třeba u Berouna, či u Chomutova na Kamenčák,“ vyjmenovává oblíbená koupací místa Jitka Hejhalová.

A co se jí na lesních vodních plochách líbí? „Přírodní vody jsou krásné a když pominu tu travinu, jejich kvalita se zvyšuje, a to hlavně proto, jak se dnes méně hnojí a méně se vypouští různé fekálie,“ říká Jitka Hejhalová, která ráda jezdí také na Berounku.

Právě Berounka je mezi Rakovničany nejvyhledávanějším místem k ochlazení, což potvrdil například učitel a divadelní herec Marek Pavlík. „Okolí Berounky mám rád. Po koupání jdu vydezinfikovat tělo od sinic a na večer se ochladím v mé oblíbené branovské hospůdce U Vitouš,“ usmívá se Marek Pavlík. „Veřejná koupaliště moc nevyhledávám a spíš je mi milejší jet se vykoupat k Berounce. Nejraději mám Višňovou,“ přidává se hokejista Ondřej Gebhart. Kateřina Erbová se rovněž ráda koupe v Berounce, kde má i chatu, nebo také jezdí na malý Lubenský rybník. „V Lubenském rybníku je krásné a klidné koupání, a navíc to mám celkem blízko domova,“ vysvětluje.

Kousek od něj se nachází Senecký rybník, který se líbí dalším osloveným. „Nejraději mám Senecký rybník, protože mi pokaždé přišel nejčistší. Dále mám pak ráda Tyršovou koupaliště,“ uvedla Kateřina Opatová. Podobný názor má i Vít Němeček, místopředseda rakovnického florbalového klubu. „Sice nejsem zrovna letní plavec a cachtal, spíš vyhledávám kanoe s partou, ale občas chodíme na Senecký rybník. Líbí se mi také, jak se i přes nepřízeň osudu zahýbalo s Tyršovým koupalištěm,“ povšiml si Němeček.

Tyršovo koupaliště má rád i mistr světa v hokejbale Jan Pospíšil. „Nijak to nedramatizuji a jdu na Tyršák. Tamní prostředí a lidi znám, mám to tam rád a nemám to daleko. Škoda, že už nějaký ten rok není městský bazén,“ poukázal Jan Pospíšil na rekonstrukci Městského plaveckého bazénu.

Několik kilometrů na sever od Tyršova koupaliště, v blízkosti Šamotky, se nachází Bartoňský rybník, jehož obklopuje lesní porost a také on je oblíbeným místem k ochlazení několika respondentů. „Rád chodím na Bartoňák a nejraději večer. Chodí sem málo lidí a na dně je písek, což mi vyhovuje,“ vysvětluje Radek Červený, mj. pořadatel galavečeru Boxeři dětem. Jaroslava Loskotová z Krušovic navštěvovala Bartoňský rybník hlavně v dřívějších letech. „Teď už se tam koupat moc nechodím, doma máme bazén, ale dříve jsme tam s rodinou a poté s přáteli jezdila celkem pravidelně a moc se mi tam líbilo.“

Marie Remutová z Nového Strašecí má zase nejraději koupaliště v Srbči, které se nachází na samém severovýchodním konci rakovnického okresu. „Objevili jsme, že je to požární nádrž. Je tu i brouzdaliště pro děti, naproti je hřiště a kavárna, takže je to takový trojúhelník, pro rodiny s dětmi úplně ideální. A je zde i relativní klídek,“ doporučuje koupaliště v Srbči Marie Remutová.

Tipy redakce:
Senecký rybník. Stále častěji vyhledávanou lokalitou, kde si lidé v letních měsících mohou schladit svá těla, je rybník jižně od obce Senec, zvaný Senecký rybník. Rybník, jehož jižní část lemují stromy, je nejenže poměrně čistý, ale i dobře dostupný. Stačí jen projet kolem obecního úřadu a pokračovat dále po krátké polní cestě. Dá se zde i zaparkovat.

Koupaliště Srbeč. Dobrým místem na koupání je i Srbečské koupaliště na hranici rakovnického okresu. Požární nádrž, která má travnatý břeh a betonové dno je 50 metrů dlouhá a 25 metrů široká. Je otevřena v červenci a srpnu a je velmi vhodná pro děti s rodinami, když se zde nachází i dětskou brouzdaliště a kavárna, kde se mohou lidé občerstvit. Vstup je zdarma.

Podhorní rybník. Pokud má někdo rád místa, kde při koupání najde klid a nevadí mu vodní živočichové, může navštívit například Podhorní rybník nedaleko Rudy. Jeden z nejstarších rybníků na Novostrašecku je v současné době spolu s přilehlým mokřadem a podmáčenými loukami součástí přírodní rezervace Podhůrka.

Bartoňský rybník. Poblíž Rakovníka při silnici na Lužnou se nachází Bartoňský rybník. Ten je zasazen poblíž lesa, na břehu je louka, ale i písčitá pláž. K rybníku je možné se dostat po červené turistické značce z Rakovníka. Velikost vodní plochy je 4,5 ha. Vstupné se neplatí, je to volně přístupný rybník a je zde klid.