Lov s dravci byla ve středověku výsada panstva a protože ti nechtěli příliš chodit pěšky, byla souhra dravce s koněm velmi důležitá. K učení bylo a je třeba trpělivosti. Nejprve se pták naučil nebát se koně a sednout si mu na krk. Johanka Spáčilová pracuje s různými zvířaty. Její koně jsou vycvičení velmi dobře a proto žádaní u různých filmařských společností. Viděli jste je například v pohádce Čert ví, proč. Nyní natáčejí právě na hradě nový historický americký seriál. V jeho kulisách se odehrála nelítostná šermířská bitka mezi chlapi skupiny Barbaři. 

Dobovou atmosféru dokreslila středověká hudební skupina Kerless. Velmi zvláštně působily oživlé sochy, které letos byly v programu novinkou. Návštěvníci se s nimi mohli vyfotografovat. Krásnou podívanou byl velký rytířský průvod. Na něj navazoval velký rytířský turnaj skupiny Merlet, která společně se správou hradu Křivoklát akci pořádala. K dobré zábavě patří i bohaté občerstvení. Ani to letos na Křivoklání nechybělo. Podávaly se placky, sýry, klobásy. K tomu medovina, víno a dokonce i horká čokoláda nebo kakao. Svůj um i zboží nabízeli zruční řemeslníci.

Není divu, že tak pestrý program každoročně přiláká na hrad stovky lidí nejen z Rakovnicka ale i třeba z Prahy a rádi se sem vracejí, jako například Martina Wasserbaurová s dcerou Aničkou. „Jsme z Prahy a na Křivoklát zavítáme často. Vlastně už jsme sem jezdili v mládí jako pořadatelé, takže se sem po roce, po dvou rádi vracíme. Dříve jsme jezdili v gotických kostýmech. Bylo to takové uvolněné. Dnes už se jako matka spíše bojím, aby se mi neztratilo dítě," vzpomínala Martina Wasserbaurová.

Podle ní dnes přijíždí na Křivoklání více lidí než před tím. Je tu i více stánků. „Pro nás byl ale hrad nejzajímavější v noci. Mohli jsme jím projít. Předešlý kastelán nás vzal tam, kam běžně návštěvníci nechodí. Viděli jsme i okolí," popisovala paní Martina.

I její dceři Aničce se nejvíce líbil hrad a pak ještě sovy. „Chtěla bych tu někdy být v historických šatech jako nějaká princezna nebo hradní paní, stejně jako to zažila maminka," svěřila se Anička.