Navštívili jsme ordinaci veterinárního lékaře Ludvíka Ransdorfa a poprosili ho o radu, jak co nejlépe ochránit naše zvířecí miláčky před útokem klíšťat.
Jak bude znít vaše rada?
Letošní sezona bude ohledně výskytu klíšťat asi dost zatěžující. Zima byla delší a klíšťata se při delším zimním spánku poměrně zklidnila. Infekce v nich budou nakoncentrované a je třeba se na ně připravit.
K dispozici jsou různé spreje, ampulky nebo obojky. To jsou tři základní způsoby, jak docela spolehlivě zvířata proti klíšťatům ochránit. Záleží na tom, na jak dlouho potřebujete zvíře ochránit.

Když na celou sezonu tak je možnost sáhnout po obojku.
Jsou sice dražší, ale obzvláště některé z nich jsou i na celou sezonu. Je třeba ho nechat stále na krku a pouze jednou za měsíc sundat a vlažnou vodou za pomocí hadříku či houbičky ho z vnitřní strany vytřít. Obojek se tak zbaví tukové vrstvy, která se tam nachytá a jeho účinnost se tak nesnižuje.


Ampulky se natřou na spoty a na kohoutky. Je však třeba, aby pes alespoň osmačtyřicet hodin nepřišel do styku s vodou. Nesmí se koupat či zmoknout. Látka se musí pořádně vstřebat a pak funguje na celém povrchu těla. Pak už se koupat pochopitelně může. Ovšem účinnost těchto ampulí je jen zhruba měsíc až šest týdnů.


Spreje jsou složitější tím, že se musí vytvořit nastříkáním jakási mozaika po celém těle zvířete. Na lahvičce je napsáno kolik stisků se dle váhy musí udělat. Nanáší se hřbet, na břicho, všude po celém těle. Pak si navlečete rukavici a přípravek hezky proti srsti po těle rozetřete, aby se látka dostala na kůži a nezůstala jen chlupech. Účinnost této látky je také kolem jednoho měsíce.


Jak se zbavit přisátých klíšťat?
Pokud je pes hodně zasažen klíšťaty, dá se píchnout injekce. Jeho tělo se vyčistí od už přisátých klíšťat a látka v těle další parazity ještě týden odpuzuje. Existují také různé antiparazitární koupele. Zvlášť u menších klíšťat s výhodou využívám speciálních kleštiček, kterých existuje několik různých druhů. Velmi malá klíšťata se dají také vyviklat. Položíte prst na klíště a buď s ním kroužíte, nebo jen přejíždíte sem a tam.
V žádném případě není vhodné klíště předtím než ho budete chtít vyviklat - dusit olejem - klíště pak vyvrhne obsah slinných žláz do rány najednou, takže případná infekce je pak silnější. Vždycky je potřeba místo kousnutí vydezinfikovat a je vhodné si vydezinfikovat i ruce. Nebo rovnou použít gumové rukavice. V místě kde bylo klíště může zůstat zánětlivé ložisko. Někdy může zhnisat a udělat se absces. To je být pro psa nepříjemné a bolestivé.


Jakou nemoc může zvíře od klíšťat chytit?
Přichází v úvahu lymeská borelióza. Tu může zvíře dostat i od komára. Používáním výše jmenovaných preparátů by mělo být zvířátko chráněno. U psů se lymeská borelióza projevuje nejčastěji akutním zánětem kloubů. U postižených zvířat se objeví náhlé kulhání, bolestivost a otok jednoho nebo několika kloubů, zvýšenou teplotou, nechutí k jídlu. K přenosu infekce je nutné, aby klíště bylo na kůži přisáté minimálně 24 až 48 hodin. Během té doby dochází k namnožení bakterií a jejich přestupu do slinných žláz klíštěte, odkud se slinami, které parazit během sání uvolňuje, přenášejí do organismu zvířete.
Po proniknutí do hostitele se bakterie šíří v místě vpichu, množí se a přechází do krve a lymfy. Během několika týdnů dochází k rozsevu infekce do tkání a kloubů. Klinické příznaky se u psů objeví obvykle za dva až pět měsíců po napadení klíšťaty
Borelióza má tři stadia. první je u zvířete jen těžko rozpoznatelné. U člověka se v místě infekce objeví zarudlý prstenec. Ložisko, které ze středu bledne a šíří se. U psa je problém, že toto ložisko není pro srst vidět. Výhoda je v tom, že vakcína pro psy proti borelióze už byla před mnoha lety vymyšlena. Takže očkujeme i proti této nemoci. Když tedy například psu dáte na tělo jeden z ochranných prostředků, o kterých jsme hovořili a necháte ho naočkovat proti borelióze tak by neměl mít s klíšťaty žádný problém.


Jak se tedy borelióza u zvířat léčí?
Nejsou to časté případy, ale vyskytují se. Musí se okamžitě nasadit antibiotika a užívat se alespoň čtrnáct dnů. Přeléčení, ale není vždy stoprocentní. Záleží v jakém stadiu nemoci se zvíře do ordinace dostane. U některých zvířat, stejně jako u člověka, probíhá onemocnění bez zjevných příznaků a nepozorováno přechází do druhé a třetí fáze nemoci, kdy je už obtížně léčitelné. Také už antibiotikum nemusí stačit. Prevence je tedy vždy na místě.