Rakovničtí archeologové nalezli před devíti lety v hradišti Dřevíč vzácný olověný amulet. Jak uvedla muzejní archeoložka Kateřina Blažková, skládaný amulet z počátku 12. století nebylo možné rozbalit, aby se nerozlámal a neztratil autenticitu. Byl a je totiž jediným svého druhu na českém území.

Archeologové v Centru Excelence v Telči, který je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky, proto použili rentgenovou počítačovou tomografii. Tabulku, kterou tvoří jeden přeložený obdélník z olověné fólie, dokázali virtuálně narovnat, aby text byl čitelný.

„Prováděli jsme kontrolní měření nejen v Telči, ale i v Německu - a postupnými krůčky se nám to podařilo přečíst. Výsledky jsme publikovali v archeologických rozhledech, ale také v časopise Archaeological and Anthropological Sciences, který má dosah po celém světě. Náš článek o přečtení amuletu bez rozbalení si přečetli i Izraelci a kontaktovali kolegy z Telče, kteří díky zkušenosti s naším amuletem přečetli i jejich svitek bez rozbalení,“ vysvětlila Blažková.

Textem psaným protohebrejským písmem, který se podařilo vyluštit izraelským vědcům z malé olověné tabulky nalezené na hoře Ebal na západním břehu Jordánu, je kletba a zní - Jsi prokletý Bohem YHW.

Nápis je o dvě stě let starší než všechny dosud známé hebrejské texty v Izraeli a lze jej datoval do období 1400 až 1200 před naším letopočtem. Olověná tabulka vznikla přeložením olověného pásu s vyrytým textem, aby zůstal skrytý a nebyl zvenčí patrný.

Co se týče dřevíčského amuletu, jak už dříve prozradila archeoložka Blažková, podle dosavadního zjištění obsahoval zaklínadlo – působit mělo proti nějakému, nejspíše kožnímu nežitu.