Přesný harmonogram prací si podle rakovnického starosty Pavla Jenšovského řídí zhotovitel sám. „Postup prací záleží na něm. S městem jen podepíše, co je potřeba udělat, a termín, dokdy má být hotovo. Nasmlouvané subdodavatele si koriguje sám,“ uvedl starosta.

Zhotovitele na rekonstrukci prostranství vybrala rada města. Provádět bude finální práce na povrchu podle návrhu vítězné architektonické studie. Celková cena byla stanovena na přibližně 7,9 milionu korun (bez DPH). Původní odhad byl přitom o milion korun vyšší.

Po skončení výměny inženýrských sítí by se mělo začít s rekonstrukcí povrchu. Na konci července to potvrdil starosta a dodal: „Podle předpokladů bychom měli stavbu zahájit v srpnu. Celá rekonstrukce by pak měla být ukončena začátkem června příštího roku.“

Za poměrně dlouhý termín celkového skončení prací může především instalace vodního prvku, který je součástí vítězného návrhu. Zimní měsíce totiž práci s vodním systémem komplikují.

„Zhotovitel tak má na práci čas jen do konce období, kdy ještě není příliš mrazů. Se zbytkem bude moci pokračovat na jaře příštího roku,“ upřesnil harmonogram činností rakovnický starosta Pavel Jenšovský. 

Čím je rekonstrukce rozsáhlejší, tím častěji dochází ke kolizi v rozvrhu plánovaných prací. A revitalizace prostranství Na Sekyře rozsáhlá je.

Rakovničané se mohou těšit na uspořádání parkování u přilehlých obytných domů a sjednocení celého prostoru od parku až po křižovatku u Tylova divadla. A na instalaci nových uměleckých prvků. Zcela nová bude i vodní nádrž s fontánami, přes kterou povedou nášlapné panely. Lidé tak budou moci procházet přímo nad vodní hladinou. Umístěna by měla být v levé části, blíže k bytové zástavbě. V noci bude vodní prvek, stejně jako sochy bronzových koní, které se na své místo vrátí, osvětlen.

Místo koní, které město začátkem letošního května odkoupilo za 2,7 milionu korun od jejich autora, sochaře Michala Gabriela, ale měla na prostranství původně stát socha čtenáře. V přilehlé budově totiž kromě jiného sídlí například městská knihovna, a tak by se umělecká plastika s původním prostorem doplňovala. Jenže vše je jinak.

Když se město rozhodlo, že prostor Na Sekyře zrekonstruuje, oslovilo pět kanceláří architektů s žádostí o vytvoření návrhu, jak by mohl nový prostor vypadat. Městu se vrátily tři návrhy, přičemž všechny počítaly s vodním prvkem. O nové podobě prostranství pak měli možnost hlasovat sami obyvatelé pomocí ankety na oficiálních stránkách města. Vítězem se nakonec jednoznačně stal návrh s kovovou plastikou sedícího čtenáře.

„Nyní je zde knihovna, ale nevíme, co bude za pět let. Poté bychom museli sochu čtenáře nechat odstranit. Proto uvažujeme buď o výsadbě stromu, nebo o umístění nějaké neutrální plastiky,“ řekl tehdy Deníku místostarosta Miroslav Samaš.

Volbu nakonec vyhrály právě dvě bronzové plastiky koní, které mělo město od sochaře Gabriela původně pouze zdarma vypůjčené. Na prosincovém zasedání v roce 2016 zastupitelé města ale odsouhlasili jejich odkup za částku blížící se ke třem milionům. A to vzbudilo vlnu kritiky nejen u některých zastupitelů (přestože pro bylo 19 zastupitelů z 21), ale i obyvatel.

Vedení města ale cenu koní hájí. Nechalo si vypracovat dvě expertízy, které podle starosty Jenšovského dokazují, že cena za sochy je obvyklá.