„Na všech našich stanovištích – v Rakovníku, Roztokách a Novém Strašecí – se v roce 2015 pracovalo jako v letech předešlých. Nic se nezměnilo ani na tom, že se naše výjezdy uskutečňují bez potkávacího systému rendez-vous."

Na Rakovnicku tedy do terénu vyjíždějí jednak posádky rychlé zdravotnické pomoci, kdy je posádka tvořena diplomovaným záchranářem či zdravotní sestrou a řidičem-záchranářem, a pak také posádky rychlé lékařské pomoci, ve které skupinu tvoří lékař, zdravotní sestra a řidič-záchranář. „Zaznamenali jsme opětovný meziroční nárůst výjezdů. Bylo jich přes pět tisíc. Tento rostoucí trend v počtu výjezdů ale platí pro celý Středočeský kraj. Je zajímavé, že celkový počet výjezdů se každým rokem zvyšuje, ale počet výjezdů k život ohrožujícím stavům zůstává takřka stejný," popsal Leoš Klik s tím, že jinak se spektrum výrazně nemění: bolesti na hrudi, dušnosti, poruchy vědomí, kolapsové stavy, úrazy různých typů, dopravní nehody a pády z výšky. 

„V roce 2015 jsme pokračovali v celokrajském edukačním projektu Učte se od profesionálů!, který se pod záštitou hejtmana Miloše Petery koná již druhým rokem a u veřejnosti je o něj stále zájem," upozornil Leoš Klik. Pro letošní rok vedení středočeské záchranky a kraje rozhodlo, že by tyto kurzy první pomoci měly pokračovat i v menších městech a obcích. „Tímto tedy nabízím starostům a zástupcům obcí Rakovnicka, že pokud si podají žádost a dají dohromady skupinu zhruba dvaceti zájemců, naši záchranáři/školitelé přijedou a skupinu proškolí," nabízí Leoš Klik.

I letos se bude pokračovat v programu rozmisťování automatických externích defibrilátorů. Od roku 2014 středočeská záchranka nakoupila a rozmístila ve Středočeském kraji 45 kusů automatických defibrilátorů včetně kyslíkového zdroje. „Hlavním úkolem těchto moderních přístrojů je pacientovi při náhlé změně srdečního rytmu elektrickým výbojem vrátit srdeční rytmus do normálu, a tak ho zachránit před skoro jistou smrtí. Záchranka nezajišťuje jen samotné pořízení přístrojů, ale vybíráme i vhodná místa pro jejich umístění: hasičské záchranné sbory, městskou a obecní policii a také Policii České republiky," vysvětlil Leoš Klik.

Defibrilátory jsou už například u hasičů v Roztokách, Lužné a v Jesenici. Také ho má policie v Hořesedlích, profesionální hasiči a městští strážníci v Rakovníku a v Novém Strašecí. Nedílnou součástí projektu je také proškolení, při kterém se uživatelé učí defibrilátory používat.

Zajímalo nás, jak jsou na tom rakovničtí záchranáři personálně. „Jsme na tom relativně dobře. Tým lidí, který máme, je poměrně stabilní. U nelékařských zaměstnanců je fluktuace minimální, u lékařů prakticky nulová. Obecně platí, že o práci na záchranné službě je z řad nelékařských zdravotnických pracovníků, mám na mysli zejména zdravotnické záchranáře, poměrně velký zájem. V této skupině nabídka převyšuje poptávku. U lékařů je situace o mnoho horší," upozornil dále Leoš Klik s tím, že lékaři jednak obecně nejsou a jednak práce na záchrance je po všech stránkách náročná a v mnoha ohledech i riziková. „Toto vše nám v prostředí poměrně složitého systému specializačního vzdělávání lékařů v naší zemi přináší hodně starostí. Je potřeba si uvědomit, že na záchrance skutečně nemůže jezdit lékař libovolné odbornosti. Naši lékaři jsou kvalifikováni v urgentní medicíně," upozornil Leoš Klik. Urgentní medicína je dnes základní medicínský obor, který řeší veškeré akutní stavy v přednemocniční, ale i časné nemocniční fázi. „U nás na Rakovnicku máme vysokou kvalifikovanost lékařů. Toto považuji jednoznačně za jednu z nejvyšších priorit. I přes výše zmíněná fakta jsme na tom personálně dobře, ale nesmí nikdo vypadnout, třeba ze zdravotních důvodů," zdůraznil také Leoš Klik.

V úterním vydání Rakovnického deníku najdete druhou část tohoto bilančního povídání s primářem Leošem Klikem, kde se například dozvíte, zda se rakovničtí záchranáři setkali s případem, kdy byli napadeni pacientem, a také se dozvíte, co znamená pojem: krizová intervence.