A trenéři chybí také v jediném hokejovém klubu na Rakovnicku, v HC Rakovník. Trenérů sice mají několik. Od profesionálů, kteří trénují A tým a krasobruslařky až po trenéry, kteří to dělají hlavně z lásky k sportu. „Profesionálové dostávají mzdu, která je srovnatelná s platem. Ti ostatní jsou také finančně ohodnoceni, ale zdaleka ne v takové výši,“ vysvětlil pro Rakovnický deník předseda HC Rakovník Jaroslav Gebhart. Tým několikrát žádal i o datace právě na trenéry. „Svaz ledního hokeje vyhlásil dotaci na trenéra do malých klubů. Už třikrát jsme žádali, ale nikdy jsme dotaci neobdrželi,“ uvedl Jaroslav Gebhart.

Peníze získává klub především právě z dotací, ať už od městského nebo krajského úřadu, tak i od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Od města ale letos obdržel klub celkem o osmdesát tisíc méně, než v předchozích letech. Na provoz obdržel klub peníze ve stejné výši, méně dostal na činnost. A to z důvodu nového přerozdělování sportovních dotací. „Městské dotace byly nově rozděleny. Jedním z hodnotících kritérií byl i počet rakovnických dětí v klubu. Jelikož jsme jediný hokejový klub na okrese, nemáme jen děti z Rakovníka a toto dělení upřednostňuje rakovnické děti před těmi z vesnic,“ řekl Jaroslav Gebhart. Tým ale s útlumem činnosti nepočítá a peníze bude hledat jinde.

A rakovničtí hokejisté řeší také problémy se zázemím. „Potýkáme se s tím, že zimní stadion byl dlouho podfinancován a nyní by potřeboval velké investice, stejně jako třeba plavecký bazén,“ vysvětlil Jaroslav Gebhart. Spolek HC Rakovník si sám zrekonstruoval saunu, restauraci, nebo nakoupili nové osvětlení. Navíc ale už sami nestačí.

Naopak lépe je na tom rakovnický Ippon Karate Klub Shotokan. Ti letos díky novému rozdělení dotací z městského rozpočtu získali zhruba o čtyřicet tisíc více, než vloni. A dotaci získali i z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. „Dotace používáme výhradně na provoz. Hradíme z nich nájmy a kupujeme cvičební nářadí, “ uvedl vedoucí Ippon Karate Klub Shotokan František Kopunec.

Trenéry klub platí z příspěvků od jejich členů. „ Cvičíme už téměř čtyřiadvacet let. Dříve jsme dostávali dotace v řádech několika tisíc, a to by činnost trenérů nepokrylo,“ uvedl František Kapoun. Jediné co by si klub přál, je vybudování nějaké specializované tělocvičny. „V současnosti si pronajímáme tělocvičnu na 1. základní škole a v gymnáziu,“ vysvětlil František Kopunec.