Jeho majiteli jsou manželé Pavel a Tereza Krobovi z Nesuchyně. Spojuje je nejen láska k psanému slovu, ale především jedenáctiměsíční dcerka. Shodují se, že co se týká kultury, mají společný vkus. Pavel se po letech vrátil do rodné Nesuchyně. Tereza je z Plzně a přiznává, že se jí moc líbí atmosféra menšího města, kterou zažívá poprvé.

Nemusím se tedy ani ptát, proč právě knihy …
Oba je prostě milujeme.

Pavel: Kdysi jsem pracoval v několika knihkupectvích, takže se dá říci, že v tomto oboru už mám nějaké zkušenosti.

Jak těžké bylo sehnat v Rakovníku vhodné prostory?
Když jsme se dohodli na tom, že už je ta správná doba zkusit začít podnikat, šlo také o to, najít místo, kde… Prostory jsme hledali dlouho. Pak jsme objevili tento obchůdek ve Vysoké ulici a líbil se nám i přesto, že jsme věděli, že tu bude hodně práce s jeho rekonstrukcí. Viděli jsme v něm potenciál. Pak přišel více než měsíc intenzivní práce.

Tereza: Začali jsme v půlce září a v říjnu jsme tu pak trávili předěláváním každý den. Všechno, co tu dnes vidíte, je naše práce.

V čem se lišíte od konkurence?
Naše knihkupectví je specializované na comics, sci-fi, fantasy, thrillery a detektivky.
Najdete u nás také deskové hry, dětské knihy a regionální literaturu. Nově máme také knihy v angličtině. Máme docela široký výběr dětské literatury. Chceme podpořit to, aby děti četly. Dětskou literaturu se snažíme filtrovat. Vychází jí obrovské množství. Snažíme se nabízet podle nás jen kvalitnější věci. Kromě toho plánujeme i další aktivity. Vše je v jednání. Rádi bychom třeba nabídli i další přesah do místní komunity, budovat čtenářské povědomí.

Tereza: Zkusit třeba i obdobu čtenářského klubu, autorská čtení, autogramiády.

Pavel: Máme tu větší množství již zmíněných komiksů. Lidé si ve velké míře myslí, že jsou jen pro děti. Ale v dnešní době vychází velké množství komiksové tvorby i pro dospělé. Spolupracujeme s nakladatelstvím, které je, jako jedno z mála, vydává.

Jaké byly první dny po otevření?
Jsou to zhruba dva týdny, co máme otevřeno, a lidé docela chodí. Zatím spíše ze zvědavosti, ale říkají, že nám drží palce a že jsou rádi, že tu bylo otevřeno nové knihkupectví.

Co si ještě u vás mohou koupit?
Tereza: Mám ohromnou radost, že nám vyšla spolupráce s distributorem ručně malovaných přání z Anglie. Ta firma má už mnohaletou tradici a je známa po celém světě. Každé přáníčko je krásný originál. Také tu jsou tématicky laděné, pomalované hrnečky, ručně dělané obaly na knihy různých velikostí.

Pavel: Máme i audio knihy. To je trend posledních let. Když vyjde nějaká knižní horká novinka, tak nakladatelství nelení a nechá udělat audio knihu.

Blíží se Vánoce…
Kdo si u nás koupí knihu, tomu ji dárkově zabalíme. Chystáme vánoční sortiment: kalendáře, diáře. Věříme, že u nás každý zákazník najde dárek, který potěší jeho blízké.