Zatímco rakovnická ODS (Občanská demokratická strana) je téměř u konce vyjednávání koalice s politickým uskupením Společně pro Rakovník, opoziční ČSSD (Česká strana sociálně demokratická) volá po změně vedení města.

Mnohými předpokládaná a hlavně nejreálnější spolupráce mezi ODS a Společně pro Rakovník má již konkrétnější rozměry. Lídři spolu
s dalšími členy se sešli během středečního dne a začalo vyjednávání o spolupráci. „Dohodli jsme se na koalici, ale s tím, že ještě dopracujeme programové prohlášení. Koncem příštího týdne bychom měli mít jasno,“ uvedl Jan Švácha, současný místostarosta a lídr TOP 09.

Podobně mluvil o schůzi i současný starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS). I on řekl, že jednání budou pokračovat příští týden.
„Věřím, že se příští týden sejdeme a že dojde ke shodě v programovém prohlášení a k uzavření koaliční smlouvy,“ řekl Nejdl.

Rada města

Během prvního setkání se zástupci budoucí koalice shodli na rozdělení počtu míst v radě města. ODS, jakožto vítězná strana, bude mít v radě tři své členy a také starostu, Společně pro Rakovník pak místostarostu a dva členy. „Každý partner by měl navrhnout své členy a je to jeho vnitřní věc, jaké navrhne. Ten druhý by měl vše respektovat,“ prozradil jednu z dohod Zdeněk Nejdl.

Co se týče konkrétního personálního obsazení, nemělo by v pozici starosty a místostarosty dojít ke změně. Rakovnická ODS dala důvěru Zdeňku Nejdlovi, který se dostal do zastupitelstva až z poslední možné pozice, Společně pro Rakovník podporuje Jana Šváchu. Za ODS pak usedne v radě Luděk Štíbr, Miroslav Koloc a Ivo Trešl, za koaličního partnera Marek Pavlík a Zdeňka Jirková. Stále je však možné, že by mohlo dojít k určitým změnám.

Opozice je proti, změnu by podpořila

Opoziční ČSSD však bije na poplach. Její přední představitelé Marcel Chládek a Miloš Lippert volají po změně ve vedení města, kterou si přejí
i voliči. „Voliči jasně ukázali, že si pana Nejdla na postu starosty nepřejí, když se dostal do zastupitelstva až na přepočet hlasů a ani pan Švácha neměl žádný zázračný výsledek,“ nechal se slyšet lídr opozičních zastupitelů Chládek.

Lídr kandidátky ČSSD v komunálních volbách Miloš Lippert také apeluje na přání voličů. „To je pro nás naprosto neakceptovatelné a i volby ukázaly, že je zde obří poptávka po změně ve vedení města, ale i té vnitrostranické u ODS. Vítězná strana by se nad tím měla určitě zamyslet.“ Marcel Chládek také řekl, že ČSSD je ochotna podpořit návrh ODS na post starosty, pokud přijde se změnou a vyslyší přání občanů.

„Pokud ODS přijde s nějakou racionální alternativou, tedy s člověkem, kterého si voliči sami vybrali, třeba s alternativou některého z lékařů nebo například pana ředitele Blechy, jsme ochotni tuto alternativu podpořit,“ uvedl Chládek a dodal: „Koalice se musí připravit na to, že ČSSD půjde do tvrdé a hlavně konstruktivní opozice, a může být připravena na to, že naše opozice bude daleko tvrdší a silnější než v minulosti, a to díky většímu počtu mandátů. Navíc je náš tým mnohem silnější,“ vzkázal lídr opozice Chládek.