Podle informací Rakovnického deníku se pokoušela současná městská koalice ve složení ČSSD a hnutí ANO 2011 vyjednat spolupráci s hnutím Město pro vás. Nutné hlasy k prosazení složení rakovnické radnice by pak poskytli rakovničtí komunisté a také některý z osamocených subjektů. K tomu ale nakonec nedojde.

„S nikým jednání nevedeme, jelikož téměř všichni se od nás distancovali buď před volbami nebo po volbách v novinách. Se sociálními demokraty a členy hnutí ANO jsme neustále v kontaktu, a to buď přes telefony nebo maily. Jsme ale připraveni naše současné partnery podpořit,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku lídr KSČM v Rakovníku Vladimír Kvasnička.

Možné vyjednávání potvrdil Deníku místostarosta Rakovníka. Podle něj možná vyjednávání skončila právě kvůli vymezenosti vůči komunistické straně. „Na tom jednání ztroskotala, ačkoliv si myslím, že žijeme v demokratické zemi, v jednom městě, kde mluvíme stejnou řečí,“ sdělil Miroslav Samaš.

Komunální volby v sobotu. Volební místnost v Ragasově galerii v Rakovníku.
Jméno starosty? Do konce týdne

Vítězná ODS má již jistou podporu Společně pro Rakovník a také hnutí Město pro vás. Jednání se především vedou se Změnou pro Rakovník, poté by měly na řadu otázky týkající se personálního obsazení rakovnické radnice a také pozic v radě města. Zcela veřejně se již mluví o starostovi Luďku Štíbrovi (ODS) a místostarostovi Janu Šváchovi (Společně pro Rakovník).

Sedmičlenná rada města by pak mohla být rozdělena asi takto: dvě místa by připadly ODS, Společně pro Rakovník a hnutí Město pro vás, jedno pak Změně pro Rakovník. Ve hře je ještě varianta, kdy ODS by obsadila tři pozice v radě města, na Změnu pro Rakovník by pak místo nezbylo. Sám lídr ODS Luděk Štíbr po volbách i hned řekl, že je předčasné o tomto mluvit, dokud vše nebude schválené. „Stát se může cokoliv,“ sdělil v sobotu večer.

Změna pro Rakovník svírá v rukou nyní pomyslný trumf. Pokud by totiž jednání nedopadla, mohlo by se stát, že ODS koalici nakonec nesloží. Sice je ve hře ještě strana Svobodní, ovšem proti ní se po volbách vymezilo hnutí Město pro vás s lídrem Ivo Trešlem. Tomu nejvíce vadí sliby, které nemohou být splněny. „Dětskou pohotovost nikdy nevyřeší politici. Tu vyřeší lékaři, kteří ale na Rakovnicku nejsou, chybí. Nechceme být součástí slibů, které nelze splnit,“ vysvětlil Ivo Trešl.

„Příliš tomu moc nerozumím, možná je to nějaká taktická součást vyjednávání,“ reagoval na dotaz týkající se slov Ivo Trešla lídr kandidátky Svobodní Jan Loder. Ten dále Deníku sdělil, že v tuto chvíli se vedou jednání, nicméně zatím být příliš konkrétní nechce. „Věřím, že do konce týdne bude vše jasné, více bych to zatím nekomentoval,“ dodal Jan Loder.

Luděk Štíbr, lídr ODS v Rakovníku
Luděk Štíbr: Pocit radosti vystřídala tíha odpovědnosti