„Masopust jsme uspořádali, protože je to jedna z nejvýraznějších tradic, která se mezi lidmi udržuje. Je také takový rozverný, takže se mohou zapojit i ostatní lidé. Postupně bychom chtěli obnovit všechny výroční obyčeje," řekla za lidový soubor Borůvky Marie Podobová, coby Červená Karkulka.

Masopustní průvod vykročil v sobotu v deset dopoledne od altánu v Čermákových sadech. Šašci, řezník, nevěsta, čerti i čertice a další maškary se vydali na Husovo náměstí. Do kroku vyhrávali a zpívali muzikanti z lidové muziky Kvítek z Hradce Králové. Uprostřed náměstí masopustní chasa koledovala. Ti nejmenší z Borůvek zatancovali lidový tanec. Za ten si vykoledovali koblihy od Skoupých a od Špáňů.

„Chtělo by to ještě nějakou slaninu!" Ozývala se chasa. To už ale bylo na mužích. Ti předvedli mužský tanec s meči. Za to se jim z řeznictví dostalo kusu slaniny. Jenže naporcovaného. Karkulka si s ním však poradila. Jednotlivá kolečka nabodla řezníkovi na šavli.

Slaniny se zdálo, zvláště mužské části, pořád málo! Proto svůj tanec se šavlemi zopakovali ještě u Černých. Za to řezníkovi na šavli putoval další pořádný kus slaniny.

Po koledě čekal ještě jeden důležitý úkol hlavně pány a dámy porotce. Uprostřed náměstí odstartovala soutěž o nejlepší masopustní koblihu. Koblihy se sešly domácí i od profesionálů. Soutěžily i ty vykoledované, celkem osm vzorků.

Malí i velcí porotci to neměli jednoduché. Jedna byla skořicová, druhá s jahodovou marmeládou, třetí meruňková. Nejvýše obodovali koblihy od Skoupých a Aleny Folberové. Ta většinou dělá šišky, protože všem v rodině moc chutnají. „Teď, kvůli masopustu, jsem usmažila koblihy. Jsou z obyčejného kynutého těsta s troškou rumu a plněné marmeládou," svěřila se Alena Folberová.

Druhé skončily koblihy od Špáňů a třetí nejlepší koblihy upekla Milena Blažková.
Jak velké úsilí stálo uspořádání Masopustu ve městě a kdo k němu přispěl, na závěr vysvětlila Marie Podobová: „Museli jsme dát dohromady takové společenství lidí, kteří by to brali jako „hec", stejně jako na vesnici. I když jsou mezi námi převážně introverti, kamarádi do toho šli. Borůvky se také oblékly do masek, které jim ušili rodiče. Pomohli také děti i jejich rodiče z klubu Marco."

Scénář masopustu se aktéři snažili sestavit podle tradic, ale protože většina z nich je v režii dospělých a musí se zahrát, vybrali koledu ze Slovácka, ze Strání tanec „Podšable" a dětský tanec „Ovrkoč" z východních Čech.

Pohoštění u hospodářů a hospodyň nahradily zastávky v pekařstvích a v řeznictvích. Soutěž o nejlepší koblihu byla vyhlášena předem, ale protože to bylo letos poprvé, koblihy přinesli většinou maminky dětí nebo zaměstnanci klubu mládeže.

„Chtěli bychom masopust zopakovat i příští rok a udělat tu z něj pěknou tradici. Oslovíme třeba členy zdejšího divadelního souboru Tyl," plánovala Marie Podobová.