Ti, kdo si chtějí zazpívat, zítra mají sraz v Galerii Samson Cafeé ve Vysoké ulici. Přípravy za muzejníky popsala etnografka Lenka Šmídová: „Vytiskli jsme texty a noty všech koled, aby každý, kdo přijde, dostal své. V Samsonu si lidé nejen zazpívají, nemusí se hned rozcházet domů, mohou posedět u kávy nebo čaje." V muzeu se zpívaly koledy už loni při soutěži o nejchutnější vánočku. Letos se soutěžilo dříve, proto je společné zpívání v Samsonu.

„Kdo si bude chtít zazpívat, ať přijde. Zveme každého," dodala Lenka Šmídová s tím, že na zkoušení zpěvu není čas, protože v muzeu připravují ještě tento týden tři výstavy.

V Hořesedlích si společně zazpívají pod velkým živým stříbrným smrkem u karlovarky.
„Zvládneme to rovnou naostro, dopředu nic nenacvičujeme," informovala místostarostka Marcela Veidenthalerová.

Na zítřek už okopírovala texty koled pro každého příchozího zpěváka. Také zajistila reprodukovaný hudební doprovod. „To aby se chytli i ti, co tak často nezpívají," dodala.

Stříbrný smrk vlastně bude mít letos svoji premiéru, stejně jako místní obyvatelé. Smrk svítí o adventu i Vánocích snad už dvacet let, ale Hořesedelští se u něj sejdou letos poprvé.

„Uvidíme, kolik se nás sejde. Pokud nás bude méně, zazpíváme přímo pod stromem. Pokud nás bude moc, přesuneme se o kousek dál do přilehlé ulice, abychom nezpůsobili dopravní nehodu," plánovala místostarostka. Ke zpěvu se bude podávat horké svařené víno.

Ke společné akci s Deníkem Česko zpívá koledy se Hořesedelští přihlásili mezi prvními. Také hned od začátku pozvali své spoluobčany. Pozvánka visela na elektronických stránkách obce. Vyšla také v tištěném obecním zpravodaji.

„Zvala jsem všechny i na tradičním vánočním posezení se seniory, takže uvidíme, kolik zpěváků se sejde. Samozřejmě každého srdečně vítáme," řekla místostarostka Marcela Veidenthalerová. Kromě svařáku a zpěvníku s koledami plánuje místostarostka také vyvěsit na místě vytištěný seznam všech zpívajících obcí a měst z celé republiky. V dlouhém seznamu si místní jistě s radostí najdou i jméno své obce Hořesedly.

Koledy si zazpíváme už zítra a i v Kroučové

Rakovnicko – Počet míst, kde se úderem středeční osmnácté hodiny budou zpívat vánoční koledy, se na Rakovnicku navýšil. Nově se k projektu přidali také obyvatelé obce Kroučová.

„Je to akce Obecního úřadu a Kulturního klubu Kroučová," přiblížil Bohumil Knobloch z Kroučové.
Právě v tento den se s úderem 18. hodiny rozezní celou Českou republikou pětice českých koled.
Na desítkách míst totiž odstartuje akce Česko zpívá koledy. Zpívat se bude na náměstích, v kavárnách, domovech důchodců i na dalších místech. Zpívat budou ale třeba také krajané v mnoha zemích po celém světě.

Koledy zazní v přesně stanoveném pořadí.
Jako první zazpíváme píseň Nesem vám noviny. Následovat budou Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal a Pásli ovce Valaši.

„Přijďte se tedy na chvíli zastavit v tom předvánočním shonu a společně si zazpívat pět koled," zve všechny šéfredaktor Rakovnického deníku Miroslav Elsnic a dodal: „Velmi nás těší, že je zájem o takovouto akci. A kdo ví, třeba si v příštím roce zazpíváme i na dalších místech na Rakovnicku."

Pokud jste se nakonec rozhodli zapojit do zpívání i vy s vašimi blízkými, přáteli či kamarády, stačí, když zavoláte či napíšete do redakce Rakovnického deníku (telefon: 724 771 388, případně na e-mailové adrese: miroslav.elsnic@denik.cz).

Akci Česko zpívá koledy podporuje TV Nova a síť rádií MMS.
Přijďte si užít vánoční atmosféru a zároveň se připojit k celosvětovému projektu.