Květen 1945. Válka odpočítává své poslední dny, armády většinou vyčkávají na konečnou kapitulaci německé armády. Českými revolucionáři a odbojáři ukořistěný vlak německého wehrmachtu se řítí směrem k Praze, aby zde pomohl lidem na barikádách. Náhle se ale ze vzduchu ozve střelba a vybuchnou první bomby. To poslední z letuschopných strojů německé luftwafe zaútočily na vlak s českou vlajkou… Vlak zastaví, osádka se pomocí ručních zbraní brání, ale letadla se po prvním útoku otáčejí a znovu pouští na vlak dole další kulky. Další výbuchy, oheň, kouř…
Asi takový nějaký byl scénář sobotního dopoledního vystoupení Skupiny historie armádního a policejního letectva nedaleko Kolešovic. Ten přilákal několik desítek diváků.
Německé útočníky vytvářely letecké modely skupiny, vlak a jeho posádka byla skutečná, tvořená členy klubů vojenské historie. Mnohé však udivily právě stroje, které nad vlakem létaly. Nebyly to jen ty klasicky známé německé stíhačky. Skupina má z různých svých vystoupení nejen Messerschmitty 109 a Focke Wulfy 190, ale i experimentální stroje vyvíjené Německem jako tzv. tajné zbraně. Použitím experimentálního předchůdce prvního skutečně nasazeného proudového stíhače ME 262 Schwalbe nebo dalšího proudového experimentu Komet připomněli modeláři fakt, že v posledních dnech války používali válečníci vše, co drželo pohromadě a bylo schopné bojovat.
Po asi pětiminutovém boji se útočící letadla vrátila na letiště a vlak, naštěstí zasažený jen několika kulkami, vyrazil směrem na Prahu.


Odpoledne se pak nad kolešovickou tratí rozhořela druhá letecká bitva, tentokrát si američtí letci při své patrole nad Čechami vybrali za cíl německý vojenský vlak.
Tentokrát se na vlak sesypalo více útočníků – Mustangy, Thunderbolty, Airacobry a také jeden Spitfire létající v barvách USAF. Dopolední vichr trochu polevil, a tak pomyslné zásahy bomb a kanónové palby palubních zbraní byly přesnější a brzy bylo jasné, že vlak už nadobro dojel.


Kolešovický návrat do roku 1945 doplnil akce, které na železniční trati zvané kolešovka probíhaly. Trať totiž o víkendu slavila své 125. narozeniny.