Jaromír Olič je členem Rady společenstva kominíků České republiky. Dnes vám proto nabízíme rozhovor na téma komíny.
Jak často by se měl komín čistit?
Norma je dosti tvrdá. Tam se dokonce říká, že některé komíny by se měly čistit i šestkrát za rok. To si myslím, že na okrese Rakovník je přehnané. Ale doporučoval bych všem alespoň jednou po topné sezoně. Ideální je květen, červen, aby saze nebyly v komíně po celé léto. Saze jsou agresivní a chemicky nahlodávají zdivo. Chce to vyčistit komín, kouřovod i kotel. Pak je připraven na další topnou sezonu. Čistit potřebuje každý kotel i ten u plynového kotle.
Vy jste zváni také na obhlídku místa požáru?
Děláme odborný posudek z pohledu kominíka. Hasiči chtějí vědět, kdy se dělala poslední revize komína. Pak má stavebník samozřejmě problémy i z hlediska pojišťovny, když revizi nemá. Když je revize v pořádku, tak pak hasiči zjišťují a kominík jim k tomu řekne i svůj odborný názor, proč vlastně dům chytil. Nedávno jsme byli například u požáru ve Václavech, tam vyhořela novostavba do základu. A bylo tím, že komín byl postaven špatně. Málokterá zednická firma dnes umí stavět komíny. Vím, že z pěti komínů jsou čtyři postaveny špatně.
Neuvěřitelné chyby, ale dělají často i sami majitelé nemovitostí. Třeba si udělají komín na plyn. Pak zjistí, že je plyn drahý a topí do toho uhlím, nebo dřevem. Je jasné, že malý komínek na plyn nemůže obstát takovému průměru komína, který by na jiný typ paliva měl být. Čím více nových domů, tím více chyb. Komíny zkrátka lidi nezajímají. Ano, krb ano, krbová kamna mají perfektní, ale že by k nim měli mít i vhodný komín, to už je pro ně vedlejší. Další nešvar bývá především na vesnicích, kdy často vidíme na půdách na komíně třeba i seno! V kotelnách mají vedle kotle dřevo, papíry, piliny. V novostavbách zase komíny obkládají dřevem, málokdo si uvědomí, že „Šídl“ komín, když je roztopen, tak má často teplotu i tři sta čtyři sta stupňů! Teplo dřevo vysuší natolik, že může samovolně chytnout! Chápu, že to chtějí mít hezké, ale za cenu, že barák shoří?? Objevují se zazděné komíny z dřívějška. My máme speciální kameru do komínů, komín bychom podrobně prohlédli. Není zájem…Jen čištěním ale nezjistíme, v jakém stavu komín ve skutečnosti vlastně je.