K napsání knihy Výchova kněží v Čechách Tomáše W. Pavlíčka vedla otázka religiozity a sekularizace v českých zemích v 19. a 20. století, která nebyla dostatečně zpracovaná. „Říkal jsem si, na čem se dá nejlépe sledovat sekularizace a náboženskost, a tak jsem přišel na nápad věnovat svou pozornost právě kněžím,” sdělil pro Rakovnický deník autor knihy a doktor filozofie Tomáš W. Pavlíček. Kněží jak je známo zprostředkovávají náboženství ostatním lidem, a to především skrze bohoslužbu. „Pro knihu jsem zvolil uspořádání kapitol podle jednotlivých částí katolické mše, kde má každá svůj význam. V těchto kapitolách je krásně vidět jak se vyvíjí životní cesta a pouť farářů,” řekl Pavlíček.

Víra vede lidi už celá staletí a není tomu jinak ani v dnešní době, sám Tomáš W. Pavlíček je věřící. „Já osobně mám vztah ke třem věcem. Jedna je, dívat se na dějiny, takovým sociologickým a antropologickým způsobem, který se zabývá tím, jaké byly vztahy a vazby mezi lidmi, co a jak vlastně funguje. Druhá je, otázka týkající se povolání a vzdělání toho, co bylo dřív, ale i dnes umožňuje lidem překonávat různé sociální bariéry, ze kterých pochází. A třetí je náboženskost, která mě zajímá, protože sám jsem věřící člověk. Říkal jsem si, že to jak vypadá vztah náboženství a veřejnosti u nás, má určitě hlubší kořeny než pouze ve 20. Století,” řekl Pavlíček.

Do konce letošního roku se čtenáři mohou těšit na další knihu, na které rakovnický rodák pracuje společně s dalšími lidmi. Kniha bude takovým průvodce po cestě kolem světa, kterou provedl v roce 1921 český geograf Jiří Daneš. Na této cestě pořídil velké množství skleněných diapozitivů a negativů, které se zachovaly v archivu akademie věd. „Je to vlastně takový pohled na svět, jak ho vnímal Jiří Daneš, jako český geograf, těsně po první světové válce,” dodal Pavlíček.